Dev Hizmet: 2019’un En Güçlü Ekran Kartı Modelleri Listesi

Yazar: Kağan Arcael
En Güçlü Ekran Kartı Modelleri, GTA 5 Grafik Modu

RTX teknolojisi ile elde edilen grafikler, ekran kartı sistemlerini tamamen değiştidi. Peki 2019’un en güçlü ekran kartı modelleri neler?

Nvidia, 2019 senesinde tanıttığı RTX teknolojisi ile özellikle oyun dünyasında tamamen yeni bir kapı açtı. Bu teknoloji, ışık ve ayna gibi yansımaların anlık olarak hesaplanmasını gerektiren yeni bir sistem ile çalışıyor. Tabii bu anlık hesaplama sistemi, ekran kartlarına çok daha fazla yük bindiriyor.

Neyse ki dünyanın en büyük grafik işlemci üreticilerinden biri olan Nvidia, bu yeni sisteme ayak uydurabilen, sadece bir önceki nesilden 6 kat daha güçlü ekran kartı modelleri üretmeyi başardı ve tabii piyasa yerle bir oldu.

Yeni çıkan RTX serisi ekran kartı modelleri sayesinde piyasa oldukça çalkalandı ve değişime uğradı. Ben de bu piyasa değişimini takip edemeyenler, kaçıranlar veya düşüncelerinden emin olmak isteyenler için teknik özellikleri göz önünde bulundurarak bir liste yapmaya karar verdim.

Ayrıca bu liste, yeni bilgisayar toplamak isteyen veya ekran kartı modelini değiştirmek isteyen fakat bütçesine göre en güçlü ekran kartını almak istemesine rağmen karar veremeyen birçok kullanıcının da işine yarayacak.

Küçük bir not düşmem gerekiyor; Söz konusu güç ve performans olduğundan dolayı, kolay anlaşılabilir olması amacıyla söz konusu listeye dahil olan ekran kartlarını güçsüz modelden, güçlü modele doğru sıralayacağım.

İşte 2019’un En Güçlü Ekran Kartı Modelleri

1) MSI GeForce GT 1030 AERO ITX

MSI GeForce GT 1030 AERO ITX
MSI GeForce GT 1030 AERO ITX

Fiyat: 620 TL – 680 TL

Listemizdeki en makul fiyata sahip ekran kartı modeli bu. Ancak bir grafik kartına 300 Türk Lirası‘ndan daha az harcamayı planlıyorsanız, 1080p, yani Full HD çözünürlükte oyun oynamayı beklemeyin. Intel’in tümleşik grafik sistemlerinin üzerinde bir miktar daha destek ekleyen Nvidia, birçok oyunu en düşük grafik ayarlarında oynamanıza olanak sağlayacak.

Başka bir deyişle en son oyunların çoğunu açabilecek ve düzgün şekilde çalışacak ancak yine de oyun sever bir kullanıcı için yetersiz kalacak. Bu söz konusu grafik kartı modeli, 720p monitörü olan ve henüz çok para harcamak istemeyen kullanıcılar veya ebeveynler için uygun bir ekran kartı modeli olabilir. Çoğunuza geçici süre için almayı düşünebileceğiniz bu model, hem günlük işler, hem de oyun esnasında fiyatının hakkını verecektir ancak 1080p çözünürlükte oyunlar için pişman etme olasılığı mevcut.

2) MSI Radeon RX580 ARMOR 8G

MSI Radeon RX580 ARMOR 8G

Fiyat: 1.500 TL – 2.200 TL

Sınıfındaki en hızlı GPU’ya sahip olmasa da grafik kartlarındaki en iyi değerlerden birine sahip olan RX580 serisi, en zorlu oyunların tümünün altından kalkabilecek güce sahip. Söz konusu model, 1080p çözünürlükte utandırmadan orta seviye grafik ayarları ile oyun oynatabilecek bir ekran kartı. Eğer AMD sevmeyen bir kullanıcıysanız, rakibi MSI GTX 1660 modeline de göz atabilirsiniz fakat aradaki fiyat farkını gördükten sonra “Bu sefer galiba AMD marka kullanabilirim.” olsun diyebilirsiniz.

3) MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X

MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X
MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X

Fiyat: 2.600 TL

Her ne kadar Nvidia tüm çabalarını yeni RTX kart dizisine harcıyor olsa da henüz fiyatları çok yüksek. Nvidia GeForce 1660 Ti grafik işlemcisi, geleceğe yönelik özellikleri, daha düşük bir fiyata sunabiliyor. Güncel oyunlar için şirketin Turing mimarisinin pratik grafik performans avantajlarından daha fazlasını sunuyor.

4) MSI GeForce RTX 2070 ARMOR

MSI GeForce RTX 2070 ARMOR
MSI GeForce RTX 2070 ARMOR

Fiyat: 3.400 TL – 3.750 TL

Artık Full HD kalitesini geride bıraktık ve eşiği gittikçe yukarı çıkartıyoruz. Bu ekran kartı ile 2K çözünürlüğünde oyunları üst seviye grafik ayarları ile rahatlıkla, kare kaybı yaşamadan oynayabilirsiniz. RTX serisi ile birlikte biraz önce bahsettiğim yeni yansıma sistemi olan Ray-traycing teknolojisini en iyi şekilde deneyimleyebilirsiniz.

70 serisi Nvidia’nın en iyi fiyat ve performans oranlı cihazlarının model numarasıdır. Artık 2 seri öncesi olarak ismini geçirmek zorunda olduğum GTX 970 modeli ekran kartı ve sonrasında çıkan GTX 1070 serisi ekran kartları, yine zamanının en alınabilir ve parasının hakkını verecek grafik kartlarıydı. Tabii RTX 2070 modelinin de, önceki serilerden kalır yanı yok.

5) MSI GeForce RTX2080Ti GAMING TRIO

MSI GeForce RTX2080Ti GAMING TRIO
MSI GeForce RTX2080Ti GAMING TRIO

Fiyat: 9.360 TL

Sıra geldi listenin en güçlü üyesine. Her ne kadar RTX 2080 Ti bugün mevcut olan teknik olarak en güçlü grafik kartı olmasa da daha güçlü kardeşlerinin yarısı kadar fiyata sahip olması ve diğer modellerin genellikle oyun dışı kullanım için tasarlanmış olması sebebi ile kesinlikle en iyi kare hızlarını sunabiliyor.

Tüm RTX serisi ekran kartı modelleri, Nvidia’nın tescilli ışın izleme ve aydınlatma programlama sistemi ray-tracing sisteminin en üst seviye modeli olan RTX 2080 Ti, dünyanın en güçlü oyuncu ekran kartı olarak adlandırılabilir.

Full HD ve 2K çözünürlükte oyun oynamak konusunda ağzımızı bile açmamızı gerektirmeyecek bu model, 4K çözünürlükte, en yüksek grafik ayarları ile oyun oynamak için en güçlü ekran kartı. Ayrıca 8K çözünürlükte de orta seviye grafik ayarları ile oyun oynamanıza olanak sağlayabiliyor.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

four × one =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi