8chan Gelecek Hafta Tekrar Çevrim İçi Olacak

Yazar: Emirkan Karaduman
8chan Sosyal Medya Platformu Logosu

Bundan tam 1 ay önce güvenlik sıkıntısı sebebiyle çevrim dışı kalan sosyal medya 8chan sitesi, önümüzdeki hafta tekrar aktif olacak.

Söz konusu sosyal medya platformunun sahibi Jim Watkins, Perşembe günü kongre çalışanlarına, kitlesel atıcılar tarafından düzenlenen bir dizi ırkçı manifestonun yayınlanmasının ardından vermiş olduğu mahkeme emrine uymak adına delil topladı.

Sosyal medya platformu, yaşadığı siber saldırılar üzerine CloudFlare ile yaşanan anlaşmazlık sebebiyle tam 1 ay önce yayın hayatına son verdi ancak The Verge haber sitesine yapılan yeni açıklamalar, beklenenden çok daha erken bir zamanda ünlü internet sitesinin geri döneceği yönünde oldu.

Komite için hazırladığı sözlerinde sitenin sahibi olan Watkins, 8chan’ın şu anda kendi isteği doğrultusunda çevrim dışı olduğunu ve ABD yasaları uyarınca, yasa dışı içeriğe karşı koymak için ek araçlar ve sistemler geliştirebildiğini belirtti.

Bu söz konusu açıklamalar boşuna yapılmadı. Ünlü sosyal medya platformu, yaklaşık bir hafta içerisinde kaldığı yerden geri dönecek fakat bu geri dönüş, yaşadığı sorunlardan ders çıkartıp, eskisine nazaran çok daha güvenli ve güçlü bir şekilde olacak gibi görünüyor.

Jim Watkins, hazırladığı sözlerinde 8chan sitesinin bir acil durum halindeyken, bir manifesto gönderildiği veya yürürlüğe girecek ayrı bir kısıtlı mod yarattığı için salt okunur bir mod uygulayabileceğini söyledi. İnternet sitesinin yasal tek sahibi Jim Watkins, aynı koşullar altında söz konusu internet sitesini Tor Network üzerinden erişilemez hale getirecek ve kullanıcıların herhangi bir dosya göndermesini yasaklayacaktır.

8chan İnternet Sitesi Bot Kullanıyor mu?

Watkins, komitesinde yaptığı açıklamada 8chan’ın zaten anahtar kelimelere dayalı yasa dışı içeriği ve spamı, otomatik veya el ile kaldırmak için bir bot sistemi kullandığını belirtti.

Şimdiye kadar görünen o ki 8chan henüz kapalı durumda çünkü söz konusu internet sitesi tehdit altında kalmaya devam ediyor.

8chan ilk başta Ağustos ayının başlarında, beyaz milliyetçi El Paso tarafından Teksas’da 20’den fazla insanın öldürüldüğü görülen çekimlerin, sitede yayınlanmasından sonra çevrim dışı duruma geçti. 

Videoyu yayınladığı düşünülen şüpheli, saldırıyı gerçekleştirmeden önce internet sitesi üzerinden ırkçı söylemler içeren gönderiler oluşturdu. Çekimin ardından, 8chan’a siber güvenlik sağlayan Cloudflare, hizmetini iptal etti ve siteyi hızlı bir şekilde, haber bile vermeden çevrim dışı duruma getirdi.

Uygulamalı Halk Sağlığında Uzman Klinik Öğretim Görevlisi Benjamin Barr‘a göre Jim Watkins’in gelecekte komiteye dönmesi istenebilir ve kamuya açık bir duruşma yapmayı planlayabilir. Perşembe günü gerçekleşen toplantı, milletvekilleri yerine komite personeli ile kapalı kapılar ardında gerçekleşti. Bir sonraki toplantının ne zaman yapılacağı henüz belli değil.

Komite liderleri Perşembe günü gerçekleşen toplantı sonrasında yaptığı açıklamada işbirliği için sitenin sahibi Jim Watkins’e teşekkür etti.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

19 + 4 =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi