Amazon Echo Studio: Stüdyo Tipi Akıllı Hoparlör

Yazar: Emirkan Karaduman
Amazon Echo Studio Görseli

Amazon, dünyanın ilk stüdyo tipi akıllı hoparlörü Echo Studio modelini resmi olarak duyurdu. Echo Studio, dünyanın en kaliteli müzik platformu olan Amazon Music HD yayın hizmeti sayesinde kayıpsız müzik dinlemek için özel olarak tasarlandı.

Ayrıca, hem Dolby Atmos, hem de Sony 360 Reality Audio Codec bileşenlerini içeren ve 3 boyutlu sesi destekleyen ilk akıllı hoparlör. Echo Studio, geçtiğimiz hafta ABD’de 199 dolar etiketten başlayan fiyatıyla ön siparişe açıldı.

Studio, önceki Echo hoparlörlerden daha büyük ve etkileyici. Daha net ve pürüssüz sese sahip yeni stüdyo tipi akıllı hoparlör, kocaman bir odayı, kaliteli sesle doldurma yeteneğine sahip. Etkileyici sesini elde etmek için Studio, toplam 5 adet sürücüye sahip. Yeni akıllı hoparlör, üç adet 2 inç orta kademe hoparlör, 1 adet 1 inç tweeter ve 1 adet 5,25 inç woofer ile donatılmış.

Üç orta kademe hoparlörden ikisi, silindirin kenarlarından çıkış sağlerken, geri kalan biri ise Echo Studio’ya 3 boyutlu ses kabiliyetini veriyor. Tweeter, direkt karşıya doğru ses göndermeyi hedefliyor. Woofer ise bası yükseltmek için boşluğa ses iletiyor ve bu konuda oldukça başarılı. Bu sürücüleri besleyen amfi katı ise 330 Watt gibi kocaman bir güce sahip. Söz konusu bu amfi, 100kHz bant genişliği ve 24 bit DAC destekliyor.

Amazon Echo Studio, Gelenekselden Vazgeçmemiş

Tüm bu kit, tanıdık görünen bir silindire yerleştirilmiş. Yeni stüdyo tipi akıllı hoparlör Amazon Echo Studio, diğer Echo akıllı hoparlörleri ile çok benzer tasarıma sahip. Dolayısı ile bu hoparlörü gören herkes, Echo ailesine ait bir cihaz olduğunu anlayabilir.

Silindirin tepesinde sesli komutları almak için yedi adet mikrofon mevcut. Alexa etkinleştirildiğinde, diğer Echo modelleri gibi mavi ışık yayan silindir tasarımı, LED ile diğer modeller gibi şık bir tasarıma sahip. Fakat yine de cihazın üst kısmı, Amazon’un ucuz akıllı hoparlör modeli olan Echo Dot’da bulunan aynı, kalitesi biraz düşük plastiği kullanıyor.

Stüdyo Tipi Yüksek Ses Kalitesi

Echo Studio, CD kalitesinde kayıpsız 16-bit ve 44.1 kHz akışı destekliyor. Ayrıca Studio etiketine yakışır olarak 24-bit ve 192 kHz frekansları da desteklemeyi başarıyor.

Studio’nun üstündeki bu mikrofonlar, yalnızca sesli komutları dinlemekten fazlasını yapıyor. Cihazın üzerinde bulunan 7 adet mikrofon, bulunduğu odanın akustik dengesini ölçüyor ve frekanslarını, odanın akustik durumuna göre düzenliyor. Böylece en iyi sesi iletebiliyor.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

9 + thirteen =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi