Android İçin Varsayılan Arama Motoru Kavgası

Yazar: Emirkan Karaduman
Android, Google ve TeknoBaze

Avrupa Birliği’ndeki Android telefon ve tablet kullanıcılarına Google rakibi arama motorlarını, varsayılan olarak yükleme imkanı sağlanacak.

Ancak bunun bir seçenek olarak sunulması için arama motoru şirketleri, kullanıcıları seçmeli. Google’a bu işlem için ne ödeyecekleri konusunda bir fikirleri olmadığı için rekabet etmek zorunda kalacaklar ve bu durumda baya zorlanacaklar.

Android cihazları kurarken varsayılım arama motoru için bir seçim yapma şansımız elbette var. Bu arama motoru seçme özelliği, Google’ın kendi işletim sistemini kötüye kullanması sonucunda Avrupa Komisyonu tarafından ağır bir şekilde para cezasına çarptırılmasından sonra geldi.

Ancak bir rakip, kullanıcıların sonuç olarak bir şeyler kaybedebilecekleri konusunda uyardı.

Almanya’nın Münih kentinde bulunan bir arama motoru firması olan Cliqz‘in CEO’su Dr. Marc Al-Hames, konu ile ilgili şu şekilde bir açıklamada bulundu;

“En yüksek teklif veren her zaman en iyi arama motoru değildir. Fakat sözleşmeyi kazanırsa, o zaman kaybeden taraf kullanıcılar olur.

Bu seçim, en özel, yenilik sağlayacı ve yenilikler üstüne yenilik getirici şekilde olmalı.”

Android Ekranında Varsayılan Arama Motoru Açık Artırması

Google, Temmuz 2018’de pazardaki pozisyonunu kötüye kullandığı için ve kendi kendine torpil geçtiği için 4.3 milyar Euro para cezasına çarptırıldı.

2020’de yürürlüğe girecek karar doğrultusunda Avrupa Ekonomik Bölgesi‘ndeki Android kullanıcılarına, cihazlarında varsayılan olarak kullanabilecekleri dört olası arama motoru seçme şansı veren bir ekran gösterileceğini belirtti. Bu seçeneklerden biri her zaman Google olacak. Söz konusu boşluğa ise farklı üç adet arama motoru seçilecek. Bu seçimler ise açık artırmada en yüksek teklifi veren arama motoru firmalarından arasından yapılacak.

“Yeni ekranın bir açık artırmaya dayanacağı ve diğer arama motorlarının bu şekilde seçileceği haberi doğru.”

Google Sözcüsü

Google, diğer üç şirket minimum kritere uymasa bile, kullanıcıların aralarından seçim yapmaları için toplam üç arama motoru firması tahsis edecek. Teknoloji devleri değişim hakkında bir internet sitesine verdiği röportajda , Açık artırma kazananı arama motoru firmalarının, varsayılan seçim ekranında rastgele gösterileceğini bildirdi.

Yeni varsayılan arama motoru seçim ekranı yalnızca Google’ın kendi arama uygulamasının önceden yüklendiği Android telefonlarda görünecektir.

Bu yılın başlarında Google, Avrupa Birliğin’deki arama sonuçlarının gösterilme biçiminde değişiklik yapacağını açıkladı. Bu durum, kullanıcıları fiyat karşılaştırma internet siteleriyle ve ürünleri satan satıcılarla rekabet etmeye yönlendirmekle ilgiliydi.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

14 − three =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi