Apple, Intel Telefon Modemi Üretim Şirketini Satın Aldı

Yazar: Kağan Arcael
Intel

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalara göre Apple, Intel şirketinin sahip olduğu akıllı telefon modemi üreten şirketini satın aldı.

Dünyanın en büyük telefon üreticilerinden biri olan Apple, Intel’in sahip olduğu akıllı telefon modemi üreten şirketin büyük bir çoğunluğunu 1 Milyar Dolar fiyata satın aldı. Bu satın alım sonucunda eskiden Intel şirketinde çalışan 2.200 civarında insan, satın alım dolayısı ile artık Apple çalışanı haline gelecek ve Apple da Intel’den IP ve ekipman satın alacak. Satın alım işleminin yıl sonuna kadar bitmesi planlanıyor.

Intel, modem işinden tamamen çıkamayacak. Bilgisayarlar, Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) cihazları, otonom araçlar için modem üretmeye devam edecek. Intel CEO’su Bob Swan, devralma işleminin, Intel’in işlerini rahatlatacağını, masraflarının büyük bir kısmının boşa çıkacağını ve satın alım dolayısı ile daha çok paraya sahip olması durumu karşısında şirketin, diğer 5G teknolojilerini geliştirmeye odaklanmasına izin vereceğini söyledi.

Satın alma, Apple’ın artık donanımları için Qualcomm’a güvenmek yerine akıllı telefonları için kendi 5G modemlerini üretme yolunda olduğu anlamına geliyor. Apple kısa süre önce çip üreticisi ile uzun süredir devam eden anlaşmazlığını çözdü ve Apple’ın bu hareketi sonrası, Intel ise anlaşmanın doğrudan bir sonucu olarak 5G telefon piyasasına daha çok odaklanacağını söyledi. O sırada Bloomberg tarafından alıntılanan analistler, Apple’ın şirket içi modemlerinin üç yıl içinde hazır olabileceğini öne sürdüler.

Apple Donanım Teknolojileri Kıdemli Baş Yardımcısı Johny Srouji, konu ile alakalı şu şekilde açıklamada bulundu;

“Gelecekteki ürünler konusundaki gelişmemizi hızlandırmamıza ve Apple’ın ileriye doğru ilerlemesini daha da farklılaştırmasına izin verebilecek bir satın alım gerçekleştirdik.”

Apple, Intel Modemi Üreten Alt Kuruluşunu Satın Aldı?

Apple’ın kendi modemlerini geliştirmesi, Apple için büyük faydalar sağlama potansiyeline sahip. Şirketin modem teknolojisini kendi hızında geliştirmesine, bu modemleri ürünleriyle daha iyi bütünleştirmesine ve cihazlarını birbirinden ayıran yeni özellikler geliştirmesine olanak sağlayacaktır.

Bu durum, akıllı telefon ve tablet işlemciler konusunda Apple’ın aldığı stratejiyi ve çipini sektörün önüne koyan gelişmelere yol açabilir.

Bu devralma işlemi, Apple’ın baskın akıllı telefon modem tedarikçisi olan Qualcomm’a olan güvenini de azaltacaktır. Geçmişte, Apple, Qualcomm’u “Telif ücreti olmayan çip” politikasının bir parçası olarak donanıma erişmek isteyip istemedikleri konusunda anlaşmaya zorlamakla suçlanan patent telif haklarında orantısız derecede yüksek ücretler almakla suçlandı. Apple ve Qualcomm, Nisan ayında Apple’ın kendi modemlerini geliştirirken güveneceği büyük olasılıkla altı yıllık bir patent lisans sözleşmesine vardı.

Yasal anlaşmazlığın bir sonucu olarak Apple, yalnızca iPhone XS için Intel’in modemlerine güveniyordu. Apple, Qualcomm’un modemlerini kullanmaya çalıştığını, ancak şirketin bunları kendilerine satmayı reddettiğini iddia etti.

Gerçek dünya performansı, Intel’in modem teknolojisinin tarihsel olarak Qualcomm’ların gerisinde kaldığını gösteriyor. Apple, iPhone X‘teki her iki şirketin modemlerini kullandığında, bir rapor Qualcomm’un modemin devre dışı kalmasına rağmen bazı özelliklere ile Qualcomm’un donanımının Intel’den daha yüksek hızlar sunduğunu iddia etti.

Apple’ın bir süredir kendi modemlerini geliştirmek için çalıştığı bildiriliyor. Geçtiğimiz Aralık ayında, şirketin Santa Clara ve San Diego ofisleri dışında kendi ağ donanımı üzerinde çalıştığını öne süren iş listeleri ortaya çıktı. San Diego, Qualcomm‘un küresel merkezine ev sahipliği yapıyor ve Apple kısa süre önce bu şehirde 1.200 çalışanı işe alma planlarını açıkladı.

Swan’ın modem işini kazanması için yaptığı görüşmelerin, şirketi temizlemeye ve zarar veren kesimleri ele almaya odaklandığı Wall Street Journal’a göre geçen yaz başlamış olduğu anlaşılıyor.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

four × three =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi