Apple, Kopya iOS Korsanlarına Dava Açtı

Yazar: Kağan Arcael
Sahte ve Kopya iOS İşletim Sistemi

Bir yıldan uzun süredir Corellium isimli şirket, kopya iOS korsanlarına sanal bir iPhone sistemi sunuyor. Apple, bu şirkete dava açtı.

Ucuz fiyatlar için bilgisayarınızda sanal bir iPhone toplayabilir, modelini veya iOS sürümünü sadece basit bir menü sekmesi aracılığı ile değiştirebilirsiniz.

Dünyanın en büyük telefon ve mobil işletim sistemi üreticilerinden olan Apple, bu sanal iPhone devrini sonlandırmaya çalışıyor. İlk olarak Bloomberg tarafından bildirilen bir davada Apple, Corellium’un kopya iOS sistemlerinin, şirketin iOS ve ilgili teknolojinin telif haklarını ihlal ettiğini iddia ediyor. Corellium şirketinin oluşturduğu sahte sistemi bir iPhone’un içerisinde kullanmak neredeyse imkansız. Ancak yine de Apple’ın hak talebinde bulunmasını gerektirecek şekilde doğrudan iOS işletim sistemini kopyalıyor.

Apple’ın Amacı Kopya iOS Sistemini Bitirmek

Dünyanı en büyük mobil cihaz liderlerinden olan Apple şirketinin üst düzey bir danışmanı, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

“Bu davanın amacı hiçbir şekilde iyi niyetli güvenlik araştırmaları yapmak değil. iOS işletim sistemi, Apple şirketinin oluşturduğu ve yürüttüğü, tamamen telif haklarına sahip olduğu, geliştirmelerinden, güvenlik açıklarından ve hatalarından sorumlu olduğu bir mobil işletim sistemidir.

Sahte iOS işletim sistemi sürümü kopyalayan Corellium şirketine dava açmasının altındaki temel sebep, Apple’ın değerli telif haklı kendi eserlerinin yasa dışı olarak ticarileştirilmesine son vermektir.”

Dünya devi mobil teknoloji şirketi Apple’ın ürünle ilgili endişelerinden bazıları, Corellium’un gerçekten kullandığı şey olabilir. Yani bir böcek avı. Mainboard ve Forbes’in geçtiğimiz yıl olan 2018 senesi raporlarına göre Corellium’un sanal iPhone’u, öncelikle Apple’a bildirilmek yerine üçüncü taraflardan yararlanan tüccarlara satılan, iOS ve iPhone’da güvenlik açıkları arayan araştırmacılar tarafından oldukça ilgi gördü ve çok fazla kullanıldı.

Yine de sahte ve kopya iOS işletim sistemi üreten ve bunu hakkı olmadığı halde satan Corellium şirketinin nasıl bir cevap vereceği ve kendisini nasıl savunacağı büyük bir merakla bekleniyor. Bloomberg tarafından belirtildiği gibi Corellium, fikri mülkiyet haklarına dair politikayı geçen ay güncelledi. Apple’ın dosyalamasının ardından Corellium’a davete yanıt vermesinden 21 gün sonra bir çağrı yaptı.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

13 − 8 =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi