Apple Lansmanı, YouTube Canlı Yayın Rekorunu Kırdı

Yazar: Kağan Arcael
Apple Lansmanı, iPhone 11 Tanıtımı

10 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşen Apple lansmanı, YouTube üzerinde canlı yayın anlık izleyici rekorunu çok büyük bir farkla kırdı.

Şuan için bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Apple, dün akşam bir lansman etkinliği düzenledi ve bu etkinliği ilk kez YouTube üzerinden de yayınladı. Düzenlediği etkinlikte en yeni ve en güçlü ürünlerini tanıtan teknoloji şirketi Apple ayrıca bir rekora da imza attı. Apple, lansman sırasında YouTube üzerinde canlı yayında en çok anlık izleyici sayısına sahip rekor sayıda bir kitleye ulaştı.

O zaman 28 milyon abonesi bulunan bir İspanyol bir YouTuber olan elrubiusOMG, başka popüler 99 farklı YouTuber ile bir canlı yayın etkinliği düzenlemişti. Bu etkinlikte toplamda 100 ünlü YouTuber, sadece bir canlı yayın üzerinde Fortnite isimli oyunu oynuyor ve gayet eğleniyordu.

Bu canlı yayınından, bu haber içerisinde bahsetmemin sebebi ise söz ettiğim 100 YouTuber’ın dahil olduğu canlı yayının, 1.1 milyon anlık izleyici ile YouTube üzerinde rekor anlık görüntüleme sayısına sahip olmasıydı. Rekor yaklaşık 1 senedir, bu canlı yayını gerçekleştiren elrubiusOMG kanalına aitti. Ancak Apple bütün dengeyi bozdu.

iPhone 11 ile Apple Lansmanı Rekor Kırdı

10 Eylül 2019 tarihinde, Türkiye saati ile 20:00’da hem Apple’ın resmi internet sitesi, hem de şirketin resmi YouTube kanalı üzerinden söz konusu Apple lansmanı canlı bir şekilde yayınlanmaya başladı. Akşam 20:00’da başlayan canlı yayın, YouTube üzerinden 2 dakika içerisinde 650.000’den fazla izleyiciye sahip oldu ve hiç dalgalanma yaşamadan, sürekli izleyici artışı ile karşımıza çıktı.

Tanıtımlar başladı, Apple TV+ ve Apple Arcade sistemleri tanıtıldıktan sonra sıra en yeni iPad ürününe geldi. Apple lansmanı için yapılan canlı yayında yeni iPad tanıtılmaya başladığında zaten rekor çoktan kırılmıştı. iPad’in tanıtımı esnasında canlı yayının anlık izleyici sayısı 1.450.000’den fazlaydı ve Apple, bu sayı ile çoktan rekoru kırmıştı.

Tabii ki sıra yeni nesil iPhone 11 tanıtımına geldi ve işler daha da kızıştı. Apple lansmanı içerisinde 3 farklı model olarak tanıtılan iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max esnasında YouTube üzerinde rekorunu arttıran teknoloji devi şirket, tam 1.867.405 anlık izleyici sayısını gördü.

iPhone 11 tanıtıldı ve sular durulmaya başladı. Apple lansmanı esnasında kırılan bu büyük rekor, iPhone 11’in tanıtımı esnasında gittikçe düşmeye başladı. 800.000 anlık izleyici civarına düşen canlı yayın, yine de dünyanın en yüksek anlık izleyici sayılarından birine sahipti ve düşmüş haliyle bile eski rekora çok yakındı.

Söz konusu lansman tam 1 saat 40 dakika sürdü ve rekor, Apple tarafından kırılmış oldu.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

9 + four =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi