Apple, Yaşanan Fabrika Problemlerine Cevap Verdi

Yazar: Emirkan Karaduman
Apple Logosu

Apple, iPhone cihazların yapıldığı bir fabrikada çalışma koşullarını eleştiren bir grubun oluşturduğu rapora cevap verdi.

Rapora göre dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Apple, fabrika işçilerine zorla ek mesai yaptırıyor fakat sonucunda ikramiye vermiyordu. Ayrıca fabrikaya yasal sınırdan daha fazla geçici ve kadrosuz işçi alınıyor ve projelere dahil ediliyordu.

Çin hükumetinin belirlediği yasalarına göre bir üretim fabrikasında çalışan geçici ve kadrosuz işçilerin, toplam işçi sayısının %10’unu geçmemek zorundadır. Apple geçici personel sayısının standartlarını aştığını kabul etse de diğer iddiaları ısrarla reddetti.

Araştırma kampanyasını yüüten grup China Work Watch, araştırmaları gerçekleştiren kişilerin, Apple’ın Zhengzhou‘daki fabrikada çalışmak için zaman harcadıklarını ve takımdaki bir kişinin dört yıldan fazla bir süredir orada bulunduğunu söyledi.

Fabrikada bulunan toplam işçi sayısının %​​50 oranında geçici ve kadrosuz işçi olduğunu, bazılarının öğrenci olduğunu belirtti. Ayrıca dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan dev firmanın, yakın bir zaman önce 1 Trilyon Dolar eden şirket değerine rağmen çoğu işçiye vaat edilen ikramiyeyi vermediği iddia edildi.

Apple yaptığı açıklamada fazla mesai ücretleri ve ikramiye dahil tüm işçilere uygun ücret ödendiğini, fazla mesai çalışmalarının gönüllü olduğunu ve zorla çalıştırmaya yönelik herhangi bir kanıtın bulunmadığını belirtti.

Geçtiğimiz ay Amazon da China Work Watch tarafından benzer bir sorun ile karşı karşıya bırakıldıktan sonra, Foxconn fabrikalarında da Eko cihazları üretmek için uzun saatler boyunca çalışan genç stajyerlerin sayısıyla ilgili benzer iddialar yapıldıktan sonra soruşturulacağını söyledi.

Foxconn faaliyetlerini incelediğini ve bazı iş gücü uyumluluk sorunlarını ele aldığını söyledi. Amazon ve Foxconn, AFP’ye verdiği demeçte hiçbir zaman, herhangi bir zorunlu çalışma kanıtı bulamadıklarını ve bu tesisin şu anda fazla mesai yapan stajyerlere sahip olmadığından emin olduklarını söyledi.

Şu notu da düşmek gerekebilir; Foxconn, iPhone’u ve diğer markalar için diğer elektronik cihazlar üretiyor.

Apple Bu Konuda Haksız Gibi Görünüyor

Çin’de binlerce kişi rapor hakkındaki düşüncelerini paylaşmak için Weibo‘nun sosyal medya platformuna gitti. Birçoğu Foxconn yerine Apple’ın hatalı olduğuna inanırken, diğerleri Çin İş Yasaları‘nı eleştiriyordu.

Çin’de 996 çalışma saati sistemi hakkında tartışmalar var. Bu çalışma sistemi yüzünden ağırlıklı olarak teknik bölümlerde çalışan işçiler haftada 6 gün olmak üzere her bir iş günü sabah 09:00 ile akşam 21:00 saatleri arasında çalışıyor.

Birçok kullanıcı, yetkililerin neden emek ihlallerini önleme konusunda yeterince çaba göstermediğini sordu ve mevcut iş kanununu şaka olarak nitelendirdi. Diğerleri bu saatlerin basitçe mantıklı olduğunu söyledi. Çin halkının büyük bir kısmı şuanda Apple’ı sevmese de yaz tatili olduğu göz önüne alındığında, Ağustos’ta yüksek düzeyde geçici ve özellikle öğrenci işçilerin çalışmasının normal karşılanması gerektiğini ve bunların, bazı iş tecrübelerinde faydalı olduğunu düşünüyor.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

9 − one =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi