Bazı Hoparlörler, Siber Saldırılar ile Tehlikeli Hale Gelebilir

Yazar: Emirkan Karaduman
Bazı Hoparlörler, Siber Saldırılar ile Tehlikeli Hale Gelebilir

Siber saldırılar ile birçok hoparlör sağır edici, rahatsız ve tehlikeli sesler çıkartabilir. Bu konu hakkında birçok araştırma ortaya kondu.

Güvenlik araştırmacısı Matt Wixey, çeşitli cihazların kendilerini saldırgan ve düşük dereceli siber silahlara dönüştürülmesini engellemek için çok az korumaya sahip olduğunu buldu. İlerleyen günlerde ise daha anlamlı ve detaylı açıklamaların geleceği medyada yayınladı.

Siber güvenlik araştırmacısı Matt Wixey, dizüstü bilgisayarları, cep telefonlarını, bluetooth kulaklıkları, bir PA sistemini ve çeşitli hoparlörleri konuyla alakalı şekilde test etti. Testleri sonucunda bu küçük aletlerin sahip olduğu zayıflıklar sebebi ile fiziksel hasarın ortaya çıkabileceğini keşfetti. Bu zayıflıklardan faydalanan siber korsanlar, bireyleri taciz edebilir veya daha büyük kuruluşların sistemlerini bozabilir.

Siber Saldırılar Sonucu Ortaya Çıkan Tehlikeli Sesler

PWC’nin siber güvenlik uygulamasında Araştırma Başkanı Matt Wixey, doktora çalışmasının bir parçası olarak deneyleri, kötü amaçlı yazılımın doğrudan fiziksel zarara neden olabileceği şekilde yaptığını söyledi.

Cihazların ses seviyesi ve hoparlör kontrollerinin zararlı yüksek ve düşük frekanslı sesler üretmelerini sağlamak için manipüle edilip edilemeyeceğini bulmaya çalıştı. Cihazları alt etmek ve tehlikeli sesleri uzun süre yaymak için ısmarlama virüsler, bilinen güvenlik açıkları ve diğer istismarlar kullanıldı.

Siber Güvenlik Araştırmacısı Matt Wixey, BBC’ye verdiği demeçte şunları söyledi;

“Bazı saldırılar, yerel olarak veya bazı durumlarda uzaktan gerçekleştirilebilecek belirli bir cihazda bilinen güvenlik açıklarından yararlandı. Diğer saldırılar cihaza yakınlık veya fiziksel olarak erişim gerektiriyor.”

Bir saldırıda Bay Wixey, daha sonra devralmak istediği savunmasız hoparlörler için yerel ağ ve Bluetooth ağlarını tarayan bir program kullandı. Herhangi bir tehlike altında olan cihazdan daha sonra silah sesi duyulacaktı.

Bazı durumlarda aygıtların yaymak için üretildiği zil sesleri insanları rahatsız eder ya da çevreyi büyük ölçüde rahatsız eder, ancak sürekli seviyelerde sesler işitmeye zarar verebilecek seviyelere yakındı. Test için gerçekleştirilen siber saldırılar, ekip birkaç dakika boyunca çeşitli sesler çıkardıktan sonra çalışmayı durdurduğu için denekler zarar gördü.

Test, ses geçirmez bir odada yapıldı ve deney dizisinde hiçbir insan yer almadı.

Matt Wixey, tehlikeli sesler üretmek için bir cihaz yapıldığında etkili olabilecek savunmaları geliştirmelerine yardımcı olmak için üreticilerle iletişim kurdu. Söz konusu araştırma, 11 Ağustos‘ta Las Vegas‘ta gerçekleşecek olan Def Con Siber Korsan Konferansı‘nda yapılan bir konuşmada ayrıntılı olarak anlatılacak.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

17 + 6 =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi