Beklenen Tesla 10.0 Yazılım Güncellemesi Yayınlandı

Yazar: Kağan Arcael
Tesla Model S Görseli

Tesla yazılımın merakla beklenen ve büyük gelişmeler yaratacak 10. sürümü, bütün Model S, Model X ve Model 3 sahiplerine yayınlandı.

Tesla CEO’su Elon Musk’a göre otomobillerinde Full Self-Driving seçeneği için ek donanım ödemesi yapanlar, verdikleri fazladan paranın karşılığını, bir hafta içerisinde ellerine ulaşacak 10. versiyon güncellemesi ile elde edecekler.

Dünyanın en büyük otonom ve elektrikli araç üreticisi, söz konusu 10. versiyon güncellemesinin, şimdiye kadarki en büyük yazılım güncellemesi olduğunu ve tüm gelişmelerin, şirketin araçlarından birini satın almanın kilit avantajlarından biri olduğunu söylüyor.

10.0 Yazılım Sürümü, Tesla sürücüleri için birçok yeni eğlence seçeneği içeriyor. Bu yeni eğlence seçenekleri, çok beklenen ve sonunda eklenen Spotify Premium, Netflix, YouTube ve Hulu gibi hizmetler, artık araçların içerisinde bulunan multi medya sistemi olan ekranlar üzerinden kullanıma hazır.

Video hizmetleri, yalnızca araç park halindeyken kullanılabiliyor. Ancak Spotify tabii ki araç seyir halinde olsa da çalışabiliyor.

Diğer yeni eğlence faktörü özellikleri arasında şaşırtıcı bir şekilde “Caraoke” bulunmaktadır. Karaoke oyunu, çok sayıda dili destekleyen büyük bir müzik kütüphanesiyle birlikte geliyor. Şarkı sözleri, Tesla’nın ekranındaki şarkıyla senkronize olarak görüntüleniyor ve bu şekilde oyun oynanabiliyor.

Tesla ile Kendimi Şanslı Hissediyorum

Yeni 10.0 yazılım güncellemesi, ayrıca popüler bir Google hilesini de yineliyor. Google internet sitesi üzerinde bulunan “Kendimi şanslı hissediyorum.” seçeneği, elektrikli araç serilerinin hepsinde bulunacak değişik bir aktiviteye dönüşüyor.

Yüksek otonom seviyesine sahip otonom araca sahip sürücüler, eğer acıkırsa “Kendimi aç hissediyorum.” diyerek, Tesla’nın rastgele önereceği bir mekana doğru yola çıkabilir ve yeni yerler keşfedebilir. Ayrıca aynı özellik ilgi çekici yerler keşfetmek için “Kendimi şanslı hissediyorum.” seçeneği olarak da kullanılabiliyor.

Sürüş ve ana araç işlevselliğine gelince; Tesla otomobil toplama özelliğini “Smart Summon” olarak yeniden adlandırdı ve yeni işlevsellik ekledi. Tam “Kendi Kendine Sürüş” ve “Geliştirilmiş Otopilot” özelliklerine sahip olan Smart Summon, Tesla aracının artık tamamen kendi kendine park yeri bulmasına ve düzgün bir şekilde park etmesine olanak sağlıyor.

Yani bir sürücü, otoparka geldiği zaman bu özelliği aktif edebilir ve aracından inebilir. Otomobil ise sakin bir otonom sürüş ile kendisine park yeri arar. Bulduğu ve uygun olduğunu düşündüğü park yerine, kendi kararı ile park ederek, sürücüleri büyük bir zahmetten kurtarabilir. Yine de güvenlik adına Smart Summon’un çalışması için otomobil görüş alanınızda olmalıdır.

Otomobil, kendisini koruduğu esnada Sentry Mode‘dayken çekilen video kayıtları, artık ayrı bir klasörde saklanıyor. Yeni “Joe Mode” ismi verilen işlev, belirli araç zillerinin ve uyarılarının sesini azaltarak, uykudaki yolcuları uyandırmaktan kaçınmayı sağlıyor.

Tesla mobil uygulaması, yeni birkaç şey yapabiliyor. Küçük yeniliklere sahip mobil uygulama, artık arabanın pencereleri gibi daha çok kontrol olanağı sağlıyor.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

eight + 18 =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi