Disney CEO’su Bob Iger, Apple Yönetim Kurulundan İstifa Etti

Yazar: Kağan Arcael
Disney'in CEO'su Bob Iger

Disney CEO’su Bob Iger, her iki şirketin de bağımsız yayın hizmetlerini devreye sokmasından birkaç ay önce Apple’ın yönetim kurulundan istifa etti.

Apple tarafından, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘na yapılan bir dosyalamaya göre Bob Iger, 10 Eylül 2019 tarihinde dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple Yönetim Kurulu‘ndan istifa etti. Aynı gün Apple, resmi olarak Disney ve Netflix ile rekabet için hazırladığı Apple TV+ hizmetinin başlangıç tarihini ve aylık abonelik ücretini açıkladı.

Hollywood Reporter tarafından yayınlanan bir açıklamada, Tim Cook’a, Apple’daki ekibine ve yönetim kurulu üyelerine büyük saygı duyduğunu belirten Disney CEO’su Bob Iger, Apple ürünlerinin ve çalışanlarının kalitesi ve bütünlüğü ile tanınan, dünyanın en beğenilen şirketlerinden biri olduğunu düşündüğünü de söyledi. Ayrıca şimdiye kadar dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinin yönetim kurulu üyesi rolüne sahip olduğu için çok mutlu ve minnettar olduğunu da belirtti.

Disney ve Apple Arasındaki Bağ

Bob Iger ilk olarak 2011’de Apple’ın yönetim kuruluna katıldı. Ancak The Walt Disney Company ve Apple Inc.‘in ilişkisi, Bob Iger’den çok daha öncesine dayanıyor. Disney, Apple eski CEO‘su ve temelde kurucusu, ünlü ve efsanevi Steve Jobs‘un 2006 yılında çoğunluk hissedarı olduğu Pixar’ı satın aldı.

Resmiyetteki tam ismi ile The Walt Disney Company, Pixar’ı 2006 yılında tam 7,4 milyar dolar karşılığında satın aldı ve o sırada Steve Jobs’u, Disney’in en büyük tek hissedarına dönüştürdü. Şimdi Disney’in CEO’su olan Bob Iger ise o zamanlar söz konusu satın alma sürecinde büyük bir aracı kişi oldu.

Başlıkta da bahsettiğim gibi geçmişten beri Apple ve Disney arasında büyük bir bağ var. Fakat bu bağ, kendi alanlarında dünyanın en iyi şirketleri arasında bulunan iki kuruluşun da, Netflix’e rakip kendi hizmetlerini çıkartmaları sonucu bozulabilir gibi görünüyor.

Artık her iki şirket de tüketicilerin kullandığı alanda kendi dizi ve film yayın hizmetleri ile piyasaya çok güçlü bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Bir yanda dünyanın en büyük eğlence medya şirketi Disney’in yeni servisi olan Disney+ ve diğer yanda ise dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple’ın hazırladığı Apple TV+ var. Tabii durum böyle olunca, söz konusu istifanın sebebi kolay anlaşılabilir bir hale geliyor.

Dikkat Çekici ve Cüzdan Düşmanı Bir Ayrıntı

Ben bir Marvel Studios hayranıyım. Bu bağlamda çok küçük bir ayrıntı da olsa çoğu kişinin fark etmemiş olabileceği bir ayrıntıya sahibim. Marvel Studios filmleri, dijital ortama çıktığı zaman almak gibi bir takıntıya sahibim, bu esnada fark ettim ki Marvel Studios filmleri, iTunes üzerinde, Google Play Store’dan çok daha ucuz.

Örnek vermek gerekir ise;

FilmPlatformÜcret
Avengers: EndgameiTunes18,99 TL (Kiralama: 3,99 TL – 3 Gün)
Avengers: EndgameGoogle Play StoreHenüz yayınlanmadı.

Yukarıdaki tabloda fiyat karşılaştırması bile yapamıyoruz. Çünkü gördüğünüz gibi Apple’ın sahibi olduğu iTunes üzerinde film yayınlanmış, satın alınabiliyor ve 4K çözünürlüğünde ve 5.1 Dolby Atmos ile izlenebiliyor fakat Google Play Store üzerinde henüz yayınlanmamış filmin fiyatı, ses ve görüntü kalitesi gibi hiçbir ayrıntı bulunmuyor.

Başka bir örnek ile bu farkı daha da ortaya koymak gerekir ise;

FilmPlatformÜcret
Avengers: Age of UltroniTunes18,99 TL
Avengers: Age of Ultron Google Play Store102,99 TL

Tabii ki ben söz konusu bu farkın, Disney ve Apple arasındaki bağdan dolayı olduğunu düşünüyorum. Bu ayrıntılı bilgiyi vermemin sebebi ise iki dev şirketin aralarındaki bağın gevşemesi ve hatta yok olması sonucunda, iTunes üzerindeki Marvel Studios yapımlarının fiyatlarının, Google Play Store’a yaklamşası, yani fiyatların artması muhtemel.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

nineteen − eighteen =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi