EA Games’in Bulut Oyun Sistemi: Project Atlas

Yazar: Kağan Arcael
Project Atlas ve Titanfall

EA Games tarafından hazırlanan bulut sunucu oyun sistemi olan Project Atlas hizmeti bu hafta içerisinde denemelere başlayacak.

Söz konusu yeni hizmetini kapalı teknik deneme ile başlatacağını duyuran EA Games, Origin hesabına sahip herkesin kapalı deneme sistemine başvurmasına izin vermişti. EA Games, deneme sistemine başvuran neredeyse herkesin başvurusuna olumlu cevap verdi ve sisteme dahil eti.

Deneme için seçilen oyuncular için bulut sistemi içerisinde şimdilik 4 adet oyun kullanılabilir durumda. Bu oyunlar şu şekilde listelenebilir;

  • FIFA 19
  • Titanfall 2
  • Need for Speed Rivals
  • Unravel

Bu öğleden sonra yayınlanan Orta Doğu kaynaklı haberlere göre EA Games Baş Teknoloji Sorumlusu Ken Moss, yeni sistemin denemesini, oyunların özellikle gecikme ve bağlantı gibi konularda gerçek dünya senaryolarında nasıl performans gösterdiğini test etmesi gerektiğini söylüyor.

Ayrıca teknik olarak Ken Moss’un yaptığı bir açıklamaya göre EA Games’in bulut sistemi sunucuları, oyunculara mümkün olduğu kadar yakın durumda konumlanmak ve gecikmeleri en az seviyeye düşürmek amacıyla AWS ve genel buluttan yararlanmaya çalışıyor.

Project Atlas İçin Deneme Oyunlarının Önemi

EA Games, söz konusu bulut sunucu oyun sistemi için seçtiği oyunlar oldukça mantıklı. Her biri farklı türlerden oluşan oyun listesi, farklı grafik sistemlerini, farklı oyun türlerini ve dolayısı ile farklı sistemlerle çalışan tek kişilik ve çok oyunculu oyunları hep birlikte test edebilmek için tasarlanmış.

Ek olarak EA Games Baş Teknoloji Sorumlusu Ken Moss’a göre buradaki bulut üzerinden oyun teknolojisi, her platform üzerinde sıkıntısız oyun oynanabilmesini hedefliyor.

Ken Moss, her platform üzerinde derken aslında gerçekten ciddi. Project Atlas ile oyun oynatabilmeyi hedefledikleri bir liste paylaşan Ken Moss, neredeyse her platformda oyun oynanabileceğinin altını çizmek istiyor.

Ken Moss’un Paylaştığı Platform Listesi:

  • Akıllı televizyonlar
  • OTT yayın cihazları
  • Windows bilgisayarlar
  • Macintosh işletim sistemine sahip dizüstü bilgisayarlar
  • Android ve iOS tabletler
  • Akıllı telefonlar

EA Games, platformlar arası oyun oynama sistemini de test etmeyi planlıyor. Eğer söz konusu denemeler başarılı olursa bulut oyun denemesindeki oyuncular, bu oyunların normal bilgisayar sürümlerinde bulunan oyuncularla oynayabilir ve etkileşime girebilir.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

sixteen − one =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi