Elon Musk, Starship Test Uçuşlarına İyimser Yaklaşıyor

Yazar: Emirkan Karaduman
Elon Musk

Amerikalı girişimci Elon Musk, Starship ve Big Falcon Rocket sistemi hakkında gayet olumlu düşündüğünü söyledi ve yeni bilgiler aktardı.

Amerikalı girişimci, zengin ve zeki iş insanı Elon Musk, insanları, yeni geliştirdiği araçlar ile Ay ve Mars’a göndermek ve aynı zamanda onlara, Dünya’nın etrafında tur attırmak için oldukça fazla çalışıyor.

Uzay araştırması yapan ve uzay araçları geliştiren SpaceX’in CEO’su Musk, şuan için prototip oluşturma sürecinde olduğunu belirtiyor. Ayrıca bu hedef doğrultusunda gayet iyi bir durumda olduklarını düşünen Musk, gelecek ay bu prototipleri uçurmaya başlayacağını ön görüyor.

Starship ve Big Falcon Heavy

Starship MK1 versiyonunun önümüzdeki birkaç ay içinde yüksek irtifa testlerine başlayacağını söyledi. 50 metre uzunluğundaki Starship uzay aracı, Big Falcon Heavy isminde, gerçekten büyük ve ağır itici araç tarafından kaldırılacak. Söz konusu ve adı üstünde Big Falcon Heavy uzay aracı, kalkış esnasında toplamda 5.000.000 KG (5 Milyon Kilogram) ağırlığa sahip.

Musk, MK3 Starship‘i taşıyan bu itici roketin ilk deneme uçuşunun, önümüzdeki yılın başlarında yörüngeye girme çabası üzerine başlayacağını söyledi.

Tabii ki dünyada pek çok sorun var. Bunlar önemli ve hepsini çözmemiz gerekiyor. Ama aynı zamanda bizi hayatta olmaktan heyecanlandıran, sabahları uyanmaktan ve bizim kovalamaktan mutluluk duyduğumuz şeylere ihtiyacımız var. Gelecek hakkında düşünmek ve hayal kurmak, ona daha çok yaklaşmamıza yardımcı oluyor.

Elon Musk

A.B.D. Uzay Ajansı Yöneticisi Jim Bridenstine, Elon Musk’ın konuşmasını gerçekleştirdiği Boca Chica etkinliğinin arifesinde, Starship için gösterilen aynı coşkunun, Nasa’nın taahhütlerinden alıkoyamayacağını umduğunu söylediği ilginç bir tweet attı.

Şirket, uzay istasyonuna astronotları alabilen bir Falcon Roketi ve Dragon Kapsül Sistemi teslim etmek üzere acenteyle bir sözleşme imzaladı. Tweet’e cevap vermesi istenen Elon Musk, Starship ve Big Falcon Heavy‘nin, SpaceX kaynaklarının 5‘inden daha azını kullandığını söyledi.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

14 − 10 =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi