Elon Musk ve Jack Ma, Yapay Zeka Konusunda Bir Değil

Yazar: Emirkan Karaduman
Elon Musk ve Jack Ma, Yapay Zeka Üzerine Konuşuyor

Elon Musk ve Jack Ma, Şangay’daki bir etkinlikte yapay zeka sistemlerinin riskleri ve potansiyel kazanımlarının görüşlerine karşı çıktılar.

Çinli girişimci Jack Ma, yapay zeka konusunda oldukça iyimser olduğunu söyledi. Onlar gibi sokak akıllısı insanlar için korkulacak bir şey olmadığını düşünüyor.

Elon Musk, teknolojinin, bunu anlama yeteneğimizden daha hızlı geliştiğini ekledi. Ancak ikisi bir konuda hemfikirdi; Dünyanın karşılaştığı en büyük sorunlardan biri nüfusun çöküşü.

Söz konusu iş insanları, bugün dünyayı şekillendiren en etkili teknoloji liderlerinden ikisi. ABD doğumlu Elon Musk, elektrikli otomobil üreticisi Tesla, uzay roketi şirketi SpaceX ve tünel taşıma şirketi The Boring Company‘yi yönetmeye başlamadan önce dijital ödeme sistemi firması olan PayPal‘da bütün servetini elde etmişti. Ayrıca San Francisco merkezli bir AI sistemleri araştırma şirketi olan OpenAI şirketinin kurulmasına da yardım etti.

Jack Ma ise dünyanın en büyük E-Perakende sistemi unvanına sahip olan Amazon’un rakibi ve dünyanın en büyük bulut bilişim sağlayıcılarından biri olan Alibaba‘yı kurdu. Grup hem kendi işinde, hem de onlarca üçüncü taraf şirkete yapılan yatırımlar yoluyla dünyanın en büyük yapay zeka harcamalarından biri.

İki ünlü, zengin ve zeki insanın 45 dakikalık konuşmaları, Çin’in ABD’yi 2030’a kadar dünyanın önde gelen AI yenilikçisi olma görevini üstlenmesi hedefiyle bağlayan Dünya AI Konferansı’nı başlattı.

Yapay Zeka ile Daha Az Zorluk ve Daha Rahat Yaşam

Jack Ma, insanların ancak kendilerini daha iyi anlamaya başladığında gelişebileceklerini ön görüyor. Toplamda 45 dakika süren konuşması boyunca makine öğrenmesinin nasıl bir güç olarak görüldüğü konusuna odaklandı. Bu yeni teknolojiyi benimsemek için insanların nasıl düşündüklerine odaklanacağını söyledi.

Ayrıca, yapay zekanın zamanımızı azaltan ve yaratıcı görevlere odaklanacak yeni iş türlerinin yaratılmasına yardımcı olacağı ön görülüyor.

Jack Ma’ya göre insanlar haftada üç gün, günde dört saat çalışmalı. Yapay zeka döneminde insanlar 120 yıl yaşayabilir. O sırada kimsenin yapmak istemeyeceği çok fazla işimiz olacak. Bu yüzden robotların, yaşlılar ve çocuklarla ilgilenmesi için yapay zeka sistemlerine ihtiyacımız var.

Bu görüşün tam aksinde Elon Musk, toplu işsizliğin gerçek bir endişe olduğunu öne sürdü. Yapay zeka işleri anlamsızlaştıracak ve sonucunda büyük bir kargaşa ortaya çıkacak. Elon Musk’un tahminine göre muhtemelen kalacak son iş söz konusu sistemleri yazmak olacak. Sonunda yapay zeka sistemleri bile kendi yazılımlarını hazırlayabilecek.

Musk, insan uygarlığının sona ermesi ve nihayetinde üstün bir yaşam türü için sahneleme direği olarak görülmesi riskinin olduğunu ekledi ve insanlığı dijital süper zeka için biyolojik bir önyükleyici olarak düşünebileceğimizi söyledi.

Bir önyükleyici, bir bilgisayarın başlaması için gereken en az miktarda kod gibidir. Silikon devrelerini geliştiremezsiniz. Oraya ulaşmak için biyoloji kullanılması gerekiyor. Böyle bir kaderi önlemek için beyinlerimizi, bilgisayarlara bağlamanın bir yolunu bulmamız gerektiğini söyledi.

Aksi takdirde söz konusu yazılım sistemlerinin, insanlarla iletişim kurmaya çalışmaktan bıkacağını çünkü onlara göre çok daha yavaş düşündüğümüzü söyledi.

Peki siz, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yapay zeka sistemleri, gelecekte bize yardımcı mı olacak yoksa bizden kurtulmanın yollarını mı arayacaklar?

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

8 − three =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi