Facebook, Gözetim Kurulu Planını Açıkladı

Yazar: Emirkan Karaduman
Faecbook Logosu İllüstrasyonu

Facebook, ağın nasıl yönetildiğiyle ilgili kararlar almak için bağımsız bir gözetim kurulu oluşturma planını iptal ettiğini açıkladı.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından birinin sahibi olan dev şirket, 2020 yılında ilk davalarını duyacak olan panelin, tartışmalı materyaller üzerine aldığı kararları geçersiz kılma ve yeni politikayı etkileme gücüne sahip olacağını vurguladı.

Facebook Yüksek Mahkemesi olarak adlandırılan söz konusu fikir, sonunda dünya çapında 40 kişiden oluşacaktı fakat fikirler değişti. Çünkü uzmanlar, kurulun bağımsızlığını ve hareketin arkasındaki amacı sorguladılar ve bu kararın yanlış olduğu sonucuna vardılar.

Oxford İnternet Enstitüsü Kıdemli Araştırma Görevlisi Bernie Hogan, Facebook’ta mahkeme sisteminin olamayacağını düşünüyor ve Mark Zuckerberg için gerçekten önemli olan tek şeyin hissedarların oy çoğunluğu olduğunu iddialı bir şekilde dile getiriyor. Facebook’un yüksek mahkemesi, vatandaşların hiçbir sorumluluğu olmadan fiili adli uygulamanın bütün gücünü ve koşullarını çağırıyor. 

Söz konusu kurulun şuan için en az 11 yarı zamanlı üyeyle başlayacağı açıklandı. Ayrıca şaşırtıcı bir şekilde Facebook, kurula katılan kişilerin isimlerinin kamuoyuna açıklanacağını da söyledi. Kurul, Facebook tarafından önceden belirlenmiş ve finanse edilmiş bir güven yoluyla hazırlanacak ve işletilecek.

Ünlü platformun kurucu sahibi ve CEO’su Mark Zuckerberg, söz konusu politikaları her gün es geçmeden uygulamak zorunda olduklarının farkında olduğunun altını çiziyor. Her hafta milyonlarca içerik kararı verdiklerini dile getiren Zuck, nihayetinde kendileri gibi özel şirketlerin konuşmaları hakkında çok önemli kararlar almaları gerektiğine inanıyor.

Süreç Nasıl Çalışır?

Facebook, kurulun Salı günü yayınlanan bildirgede nasıl çalışacağını açıkladı. Panelin Facebook tarafından belirtildiği gibi hedefleri var. Bu hedefler, şu şekilde listelenebilir;

  • Facebook’un içerikler hakkında verdiği kararların doğruluğunu sorgulamak ve soruşturmak.
  • Eğer yanlışsa ve düzeltilmesi gerekiyorsa Facebook’un kararlarını tersine çevirmek.
  • Facebook dışında bağımsız bir otoriteye sahip olarak, şirketin hiçbir alanından etkilenmemek ve doğru karar vermek.

Facebook’un mevcut denetleme katmanlarının tümü tükendiğinde ve ana anlaşmazlıklar oluştuğunda, sorunlar bu panele yükseltilecek. Facebook, hangi davaların kurula gönderileceğini kontrol edebilecek olsa da panel üyeleri bu davaların hangisine bakacağına karar verme yetkisine sahip olacak.

Facebook, kurulun yılda onlarca kez toplanacağına ve net bir karar çıkana kadar toplantının bitmeyeceğine karar verdi.

Etkilenen kullanıcıların davalarını yazılı olarak bildirmelerine izin verilecek, ancak dünya devi şirket bazı kurul üyelerinin kullanıcılarla yüz yüze konuşmak isteyebileceğini umduğunu söyledi.

Sosyal medyanın liderlerinden olan Zuck, konu ile ilgili şu açıklamada bulundu;

Kurulun kararı, ben dahil, Facebook’taki herhangi biri buna katılmasa bile kesinlikle yürürlüğe girecek. Kurul, kararlarını bildirmek ve sebeplerini açıkça belirtmek zorundadır. Ayrıca söz konusu toplantı sebebi unsurların gizliliği, her daim kişiler, kurul ve temel olarak Facebook’un içerisinde saklı kalacaktır.”

Facebook Bunu Neden Yapıyor?

Facebook’un temel kaygısı şu anda sahip olduğu gücü istememesidir veya en azından gücün çektiği dikkati dağıtmak istemesidir. Şimdiye kadar yaratılmış en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, Mark Zuckerberg’ün hayatına, bu önemli kararları tek başına vermesi yüzünden özellikle kendi ülkesinde sıkıntıdan başka bir şey katmıyor.

Gelecekte bu tür bir karar, Facebook’un doğrudan kontrolünden alınabilir ve sitenin politikalarını geçersiz kılma gücüne sahip olan gözetim kuruluna teslim edilebilir. Uzmanlar, yine de Facebook’un çok büyük eleştirilere maruz kalacağını öngörüyor.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

9 + twelve =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi