Facebook, Horizon İsminde Bir VR Dünyası Yaratacak

Yazar: Emirkan Karaduman
Temsili Facebook ve VR Görseli

Facebook, insanları sanal gerçeklikle daha fazla zaman geçirmeye teşvik etmek için Horizon adlı sürükleyici bir ortam yaratıyor.

Söz konusu VR uygulaması, kullanıcıların kaynaşacağı ve sohbet edebileceği sosyal alanların ve birbirlerine karşı oyun oynayabilecekleri diğer alanların bir karışımı olacak.

İnsanlar sanal alanları kendilerine özgün avatar ile keşfedecekler. Uygulama, 2020 yılının başlarında, küçük bir Facebook kullanıcısı grubu tarafından test edilmeye başlanacak.

Horizon Sistemi Kendine Çok Güveniyor

Horizon ve sanal alanın ilk görüntüleri hakkında detaylar, bu hafta Facebook’un Oculus Connect 6 geliştirici konferansında gösterildi. Facebook, Horizon kullanan herkesin sanal ortama daha iyi aşina olmalarına ve gezinmelerine yardımcı olmaları için insanlara kılavuz hizmeti sunulacağını söyledi.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, kullanıcılara yardımcı olmayı hedefleyecek söz konusu rehberlerin, polis rolünü üstlenecek moderatörler olmayacağını söyledi. Kullanıcılar, bulundukları çevreyi kendi istedikleri gibi şekillendirebilme hakkında sahip olacak. Ayrıca kendi avatarlarını tasarlayacaklar.

Tüm bu yeni Horizon VR alanına, PC bağlantılı VR başlıklar ve yüksek çözünürlüklü grafikleri bulunmayan Facebook’un Oculus Quest başlığı üzerinden ulaşılabilecek.

Horizon’u deneyen Ars Technica Gazetesi Muhabiri Sam Machkovech, Facebook’un gördüğü sürüme bir ton çalışma koyduğunu ve olabildiğince katılmaya teşvik edici hale getirdiğini söyledi.

Facebook, bu aralar oldukça ani değişimler ve farklılıklar ile karşımıza çıkıyor. Bir sosyal-VR uygulamasını başlatacağına ve iki yıldan fazla süre boyunca sisteme bağlı kalıp, üzerinde çalışacağına bizi inandırması gerekiyor. Horizon’a katılmak isteyen herkes erken test aşaması için kayıt olabilir.

Dünyaca ünlü sosyal medya platformunun Horizon alemini oluşturulması, Facebook’un diğer mevcut VR bağlantılarını, yani Facebook Spaces ve Oculus Rooms‘u kapatması anlamına geliyor. Her ikisi de 25 Ekim 2019 tarihinde tamamen kapanacak.

Samsung Geri Adım Attı, Facebook İlerlemeye Başladı

Facebook’un VR teknolojisine bir anda bu kadar yüklenmesinin sebebi Samsung’un teknolojiye olan desteğini kesmesi sebebi ile gerçekleşiyor.

Samsung, Galaxy Note 10 ve Note 10 Plus akıllı telefonlarında, Gear VR teknolojisine destek vermediğini belirtti. Dolayısı ile Note 10 veya Note 10 Plus akıllı telefonları, Gear VR ile uyumlu değil.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

20 − 14 =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi