Facebook, Veri Gizliliği Konusunda Mahkemeye Çıktı

Yazar: Emirkan Karaduman
facebook-veri-gizliligi-konusunda-mahkemeye-cikti-teknobaze

Facebook veri gizliliği hakkında Avrupa Birliği’nden, ABD’ye ticari amaçla veri aktarma yöntemi yeniden mahkeme gündemine oturdu.

İrlanda Veri Koruma Komisyoncusu, bu transferler için yasal mekanizmanın, Avrupa Birliği vatandaşlarının gizlilik haklarını yeterince korumadığını savunuyor.

Buradaki asıl çözüm, bu tür transferlerin, ABD istihbarat teşkilatları tarafından kitlesel gözetim altında tutulması olabilir.

Facebook Veri Gizliliği Önlemlerine Güveniyor

Önlemlerin açıklanması, daha önce Facebook‘u Güvenli Liman veri aktarma anlaşması konusunda mahkemeye götüren gizlilik aktivisti Max Schrems tarafından istendi.

Gizlilik Aktivisti Max Schrems
Gizlilik Aktivisti Max Schrems

Geçtiğimiz günlerde, Lüksemburg’daki Avrupa Birliği Adalet Divanı’ndan (CJEU) tweet atıldı. Bu tweet, söz konusu durumun, 2019 sonuna kadar gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtiyordu.

Facebook’a karşı bir karar vermek, özellikle bulut bilişim ve iletişim teknolojisine dayanan teknoloji devleri başta olmak üzere birçok işletmenin Atlantik Okyanusu üzerinden kablolu ve kablosuz veri gönderdiği temel sistemi zayıflatabilir.

Şu anda Facebook, Avrupa Birliği vatandaşları ve internet kullanıcıları hakkındaki büyük miktarda kişisel veriyi ABD’deki sunuculara aktarmaktadır.

2013 yılında, CIA Eski Yöneticisi Edward Snowden tarafından yayınlanan belgeler, Facebook’un ABD Ulusal Güvenlik Ajansının toplu gözetim programı olan Prizma‘nın bir hedefi olduğunu öne sürdü.

Facebook’un o zamandan beri kullandığı alternatif yasal çerçeveye “Standart Sözleşme Hükümleri” (SCC’ler) denir.

Ancak İrlanda Veri Koruma Komisyonu, istihbarat teşkilatı sürveyans olasılığı göz önüne alındığında, SCC‘lerin bu amaç için uygun olmadığını ileri sürdü.

Avrupa Adalet Mahkemesi, SCC‘lerin gerçekten sorunlu olduğuna karar vermesi halinde, kararın Londra Ekonomi Okulu‘nda Hukuk Uzmanı Orla Lynskey’in Facebook ve diğer işletmeler için büyük sonuçları olacağını söyledi.

Orla Lynskey, BBC News’e verdiği demeçte, aşağıdakilerden bahsetti;

“Bu durum, şirketler için çok önemli bir etkiye sahip olacak. Asıl soru; Verinin, üçüncü ülkelere (Avrupa Birliği dışı) girip, giremeyeceğini değerlendirirken, istihbarat veya kanun uygulayıcı kurumların potansiyel erişimini göz önünde bulundurmamız gerekir mi?”

Facebook Genel Danışmanı Açıklama Yaptı

Facebook Genel Danışmanı Jack Gilbert, sosyal ağı ve güncel durumunu, Avrupa Adalet Mahkemesi değerlendirdiği için minnettar olduğunu söyledi ve şunları ekledi;

“Standart sözleşme hükümleri, Avrupalıların verilerinin yurt dışına transfer edildikten sonra korunmalarını sağlamak için önemli güvenlik önlemleri sağlıyor.

SCC’ler, Avrupa Komisyonu tarafından tasarlandı ve onaylandı. Binlerce Avrupalının dünya çapında güvenle iş yapmalarını sağladı.”

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

5 + sixteen =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi