Facebook Yeni Uygulaması İçin Eski Vine Başkanını İşe Aldı

Yazar: Kağan Arcael
Facebook Yeni Uygulaması İçin Eski Vine Başkanını İşe Aldı

Vine’ın eski başkanı olan Jason Toff, Facebook yeni uygulaması için Ürün Yöneticisi olarak işe alındı.

Eski Vine Başkanı Jason Toff, Facebook’un yeni kurulan NPE ekibi altında Ürün Yöneticisi rolünde dünya devi sosyal medya şirketine katılıyor.

Facebook yeni NPE (“Yeni Ürün Deneyi” anlamına geliyor.) ekibini geçen hafta açıkladı. Sosyal medya platformu olan Facebook markasından hala uzaklaşan tüketiciler için deneysel uygulamalar geliştirecek bir marka ortaya koymayan dünya devi şirket, bunun için özel bir ekip topluyor.

Jason Toff, Neden Vine’dan Ayrıldı?

Vine Eski Başkanı Jason Toff, daha önce Google’a katılmak için 2016’da Vine’dan ayrılmıştı. Google’da VR projeleri üzerinde çalıştı ve daha sonra Google’ın bünyesindeki Area 120 İnkübatörü‘nde görev aldı. Bu sistem, Jason Toff’un yeni işi olan Facebook’un NPE ekibine oldukça benziyordu.

Daha küçük, yeni uygulama girişimleri konusundaki önceki çalışmaları ve zamanının öncüsü olan Vine’a verilen Toff, Facebook’un NPE uygulamaları ile çalıştığı deneysel yeni hizmetler için yaratılmış biri gibi görünüyor.

Söz konusu haber, Jason Toff‘u Facebook’un Yeni Ürün Deneyi ekibiyle ilişkilendirilen ilk büyük isim olarak ortaya çıkartıyor ve bu durum, Facebook’un bu yeni deneysel uygulamaya oldukça önem verdiğini ortaya koyuyor.

Jason Toff, yaptığı açıklamada, üzerinde çalıştığı işin ayrıntılarını açıklayamadığı halde, proje üzerinde çalışmak için bir UX tasarımcıları ve mühendisleri ekibi tutmaya çalıştığını belirtti.

Facebook Yeni Uygulaması İçin UX Tasarım Nedir?

Kısaca bahsetmek gerekirse; UI, yani “User Interface“, aslında arayüz tasarımıdır. Kullanıcı Arayüzü anlamına gelen bir kısaltmadır. Kullanıcı arayüzü tasarımlarına çok basit şekilde örnek vermek gerekir ise;

Televizyon kumandasının üzerindeki tuşlar, bir arayüz tasarımı olarak isimlendirilmektedir. Tuşların yerleri, büyüklüğü ve renkleri, tasarımcının verdiği kararlar sonucu uygulanır.

Arayüz tasarımının internet sitelerindeki ve mobil uygulamalardaki karşılığı ise butonlar, temel ızgara tasarım yapısı, mizanpaj, renkler ve boşluklar gibi tüm grafik unsurlarından oluşan görsel tasarımdır.

UX ise “User Experience” anlamına gelen, kullanıcı deneyimi tasarımıdır. UX, tamamen farklı bir hikayedir.

O kadar ki, UX tasarımcısının tasarım kökenli olmasına bile gerek yoktur. Çünkü UX nasıl göründüğünden çok nasıl hissettirdiğiyle ilgilidir. Kullanıcı deneyimi tasarımının amacı yapmak istediğiniz bir işlemi size en basit ve en sorunsuz şekilde yaptırmak, yani iyi bir deneyim yaşatmaktır.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

twelve − 3 =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi