Gmail Karanlık Tema Özelliği Sonunda Kullanıcıya Sunuluyor

Yazar: Emirkan Karaduman
Gmail Karanlık Tema Görseli

Android 10 sürümü ile birlikte gelen ve yıllarca beklenen karanlık tema sistemi, sonunda Gmail uygulaması ile bütünleşiyor.

Ancak Google, her uygulama içerisinde karanlık temaya izin vermiyor. Google Chrome da dahil olmak üzere birkaç popüler uygulama karanlık mod ayarından şuan için yoksun durumda.

Gmail uygulaması da uzun bir zamandır bunlardan biriydi. Ancak Google, yeni işletim sistemi sürümü olan Android 10 için Gmail karanlık tema sistemini, bütün kullanıcılar için kullanıma sunuyor. Çünkü karanlık mod giderek daha fazla talep görüyor. Android, bu işe girmeden önce Facebook MessengerSlack ve Reddit uygulamaları için karanlık tema sürümleri yayınlandı ve bu sayede popülaritesi oldukça arttı.

Ayrıca Apple’ın da yeni işletim sistemi sürümü olan iOS 13 ile birlikte karanlık mod özelliğini, kullanıcılara sunmasından sonra bu konudaki istekler oldukça arttı.

Apple’ın mobil işletim sisteminin yeni sürümü  karanlık teması, bütün arayüzü, iOS 13 için özel hazırlanmış duvar kağıtlarını , ana ekran eklentilerini, bildirimleri, takvim ve mesajlar uygulamasını karartıyor.

Yeni tasarlanan karanlık mod özellikleri, cihaz fark etmeksizin pil ömrünün artmasını sağlıyor ve cihazınızın ekranı, gece saatlerinde gözlerinizi daha az yorarak, size daha az zarar veriyor. Android 10’da karanlık mod çok daha yaygındır ve varsayılan sistem temasını kullanan uygulamalar, açtığınızda koyu ve açık renkleri ters çevirerek otomatik olarak yeni karanlık modunu benimser. 

Google’ın uygulamalarının tümü, sistem varsayılan temasını otomatik olarak kullanmaz. Gmail’le birlikte, örneğin takvim uygulamasında ve YouTube’da karanlık modu kendiniz aktif etmeniz gerekiyor.

Gmail Karanlık Tema Özelliğini Aktif Etmek

Android içerisinde genel ayar olarak karanlık temayı seçtiğinizde, işletim sistemi genel olarak karanlık temayı benimsiyor fakat Gmail uygulaması için ayrı olarak ayar yapmanız gerekiyor.

  1. Gmail uygulamasını açın ve sol üstteki hamburger menüsüne dokunun. (Üst üste üç yan çizgi.)
  2. Listenin en altına gidin ve “Ayarlar” seçeneğine dokunun.
  3. Genel Ayarlar’a dokunun.
  4. Listenin üstünde bulunan “Tema” seçeneğine dokunun.
  5. Ardından “Koyu” seçeneğine dokunun.

Karanlık Tema Seçeneğini, Sistem Varsayılanı Olarak Ayarlamak

Bir de karanlık tema sistemini varsayılan olarak ayarlamaya bakalım;

1.Ayarlar” ekranına girin ve “Ekran” seçeneğine dokunun.

2. Mevcut bölümün biraz alt kısmında “Karanlık Tema” seçeneğini aktif hale getirin.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

two × one =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi