Google Pixel 4 ve Pixel 4 XL Tanıtıldı! İşte Ayrıntılı Özellikleri

Yazar: Kağan Arcael
Google Pixel 4 Görseli

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında bulunan Google’ın yeni Pixel 4 ve Google Pixel 4 XL isimli akıllı telefonları duyuruldu.

Muhtemelen tarihte bilgileri en çok sızan akıllı telefon olan yeni Pixel 4 serisi, aslında teknolojiyi takip eden kişiler için anlatılmaya ihtiyaç duymuyor. Ancak TeknoBaze, herkesin ulaşabileceği ve anlayabileceği içerikler konusuna odaklandığından dolayı haberini yapmazsak olmaz.

Her şeyden önce dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, bu sene çıkarttığı yeni akıllı telefon model serisi için oldukça ısrarlı ve kararlı gibi görünüyor. Yeni Pixel 4 ve Pixel 4 XL serisi akıllı telefonlar, kullanıcılar tarafından özellikle ekranlarının yenileme hızı ile övgüler topluyor.

Genellikle yeni bir telefonda bir veya iki yeni teknoloji parçası ile karşılaşırız. Şirketler, daha üstün teknolojilere sahip olsalar dahi gelecek seneleri ve modelleri düşünmek adına ellerindeki her şeyi, bir modele koymazlar. Yeni Pixel 4 serisi ile Google, kendi modellerine göre aynı anda dört yeniliği bir anda getirmeye çalışıyor; Yüz tarama ile kilit açmak, yüksek ekran yenileme hızı, daha hızlı bir Google Asistan ve radar sistemi kullanarak çalışan mekansal farkındalık sistemi.

Ayrıca yeni seri, yalnızca önceki telefonlardan değil, Google’ın yaptığı herhangi bir donanımdan da ayrılan yeni bir tasarım dili sunuyor.

Pixel 4 Serisi ve Tasarım Dili

Google Pixel 4’ün “iPhone 11 Pro’nun yenilikçi versiyonu” gibi göründüğünü söyleyebiliriz. Yeni cihaz serisi, iPhone 11 serisi ile aynı büyük tasarımlı kare formunda kamera kabuğuna, aynı mat cam arka panele ve yanlarda aynı yuvarlak metal raylara sahip.

Fakat yeni serinin, bir diğer yeni seri olan iPhone 11 serisi ile küçük bir farklılığı bulunuyor; Pixel 4 için kullanılan metal çerçeveler, iPhone 11’de kullanılandan farklı olarak Alüminyum maddesinden yapılmış.

Pixel 4 ve Pixel 4 XL için tasarlanan yüz tarama sistemi, kullanıcılar tarafından şu şekilde yorumlanıyor; “Şimdiye kadar deneyimlediğim en hızlı yüz tarama sistemi.”

Çok Hızlı ve Muhteşem Ekranı

Pixel modellerinin hepsi ekranlarının üst kısımlarında çentiklerden yoksundur ve bunun yerine büyük çerçevelere sahiptirler. Çünkü yüz kilidini ve diğer özelliklerin çalışmasını sağlayan ekstra sensörlere ihtiyaç duyuyorlar. Bu telefonların ön kısmının biraz dengesiz görünmesine neden oluyor. Fakat yine de yüz tanıma sistemine sahip olmasına rağmen çentiksiz bir ekran tasarımına sahip olması, cihaza puan kazandırıyor.

Google, bu OLED’lerin her iki telefon boyutunda da aynı kalitede olduğunun altını özellikle çizdi. Şirket, Pixel 2’den sonraki dersini kesinlikle anladı ve üzerine çalıştı.

Google’ın “Smooth Display” olarak adlandırdığı yeni 90 Hz yenileme hızından bahsetmek istiyorum; Daha önce yüksek yenileme hızına sahip ekranlara sahip diğer Android telefonları gördük. Bu yüzden bu telefonun ekranı aslında devrim niteliğinde bir şey değil. Pixel 4 serisinin sahip olduğu ekranlar ile kullanım deneyimi ve zevki kesinlikle değişecektir.

Ekranın yenileme hızı sayesinde metinlerle dolu bir ekranı kaydırırken, kayan metinleri okumaya devam edebiliyorsunuz. Tabii bu bilgi, yüksek hıza sahip ekran yenilemenin sadece küçük bir kullanım örneklemesi.

Piksel Piksel Kamera Ayrıntıları

Bir konferans odasında birkaç şanslı basın üyesi, kamerayı test kısa süreyle deneme şansı elde etmiş. Bu kişiler, kamera uygulamasının gerçekten çok hızlı açıldığını söylüyor.

Kamera hakkında bence en önemli şey şu; Google, nihayet telefonun arkasına ikinci bir kamera ekledi. Ünlü teknoloji devi şirket, benim de savunduğum üzere diğer şirketlerin iki veya daha fazla lens ile yapabileceklerinden çok daha iyisini, sadece tek bir lens ile yapabileceğini iddia ediyordu. Fakat şimdi iki tane lens yerleştirerek, bu fikrini bıraktığını görüyoruz.

Yeni Pixel 4 serisi, 12 megapiksellik bir ana kamera ve 16 megapiksellik 2x telefoto kameraya sahip. Portre modunu iyileştirmek için telefoto lensi kullanmaya başlayan Pixel 4, bu işte de oldukça başarılı gibi görünüyor ama yine de birkaç yazılımsal bokeh efekti hatası (Arka planın bulanık olması.) bulunuyor. Bu hataların ise gelecek işletim sistemi güncellemeleri ile düzeltileceğini umuyoruz.

Google Pixel 4 ve Pixel 4 XL Özellikleri

Pixel 4Pixel 4 XL
Ekran:5.7 inç – FHD+ (444 ppi) 19:9 ve 90 Hz6.7 inç – QHD+ (537 ppi) 19:9 ve 90 Hz
Boyut ve Ağırlık: 68.8 x 147.1 x 8.2 mm, 162 gram 75.1 x 160.4 x 8.2 mm, 193 grams
Batarya:2.800 mAh 8W Hızlı Şarj, Kablosuz Şarj 3.700 mAh 8W Hızlı Şarj, Kablosuz Şarj
Ana Kamera:12.2 Megapiksel, ƒ/1.7 diyafram, 77 derece görüş açısı 12.2 Megapixel, ƒ/1.7 diyafram, 77 derece görüş açısı
Telefoto Kamera:16 Megapiksel, ƒ/2.4 diyafram, 52 derece görüş açısı16 Megapiksel, ƒ/2.4 diyafram, 52 derece görüş açısı
Video: 1080p @ 30 fps, 60 fps, veya 120 fps – 720p @ 240 fps – 4K @ 30 fps1080p @ 30 fps, 60 fps, veya 120 fps – 720p @ 240 fps – 4K @ 30 fps
Ön Kamera:1080p @ 30 fps1080p @ 30 fps
Bellek:6 GB RAM 6 GB RAM
Depolama:64 GB veya 128 GB 64 GB veya 128 GB
İşlemci:Qualcomm Snapdragon 855 Qualcomm Snapdragon 855
Sağlamlık: Gorilla Glass 5 (Ön ve arka tarafta.) Gorilla Glass 5 (Ön ve arka tarafta.)
Dayanıklılık:IP68 sertifikası (Su ve toza dayanıklı.) IP68 sertifikası (Su ve toza dayanıklı.)

Google Pixel 4 ve Pixel 4 XL Fiyatı

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor; Google cihazlarını Türkiye’de resmi bir satışı ve garantisi bulunmuyor. Dolayısı ile cihazın fiyatlarını Türk Lirası cinsinden değil, satıldığı ve merkezi ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri’nin mevcut para birimi olan Amerikan Doları üzerinden aktaracağım.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan akıllı telefon kullanıcıları, Google Pixel 4 veya Pixel 4 XL modellerini bugün ön sipariş verebilecek. Ön sipariş sonrasında, 24 Ekim 2019 tarihinde sipariş verilen cihazlar yola çıkacak. Gönderilecek olan Pixel 4 nihayet dört farklı seçenek ile satışa sunuluyor.

Bu seçenekler şu şekilde; Küçük ekrana sahip modelin fiyatı 799 dolar, büyük ekrana sahip olanı ise 899 dolar fiyat etiketine sahip. Ancak bu fiyatlar, cihazların standart 64 GB depolama alanına sahip modelleri için geçerli. Eğer 64 GB depolama alanı yerine, 128 GB depolama alanı istiyorsanız, bunun için 100 dolar daha vermeniz gerekiyor.

ModelDepolamaFiyat
Pixel 4 (5.7 inç)64 GB799 Dolar
Pixel 4 XL (6.3 inç)64 GB899 Dolar
Pixel 4 (5.7 inç)128 GB899 Dolar
Pixel 4 XL (6.3 inç)128 GB

999 Dolar

Peki siz yeni Pixel 4’ün özelliklerini, tasarımını ve fiyatını beğendiniz mi?

Kaynak: The Verge

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

two × one =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi