Google Pixel Cihazları İçin Android 10 Yayımlandı

Yazar: Kağan Arcael
Android 10 Görseli

Dünyaca ünlü şirket, haberlerinden birkaç ay sonra resmen Android 10 sürümünün son halini Google Pixel cihazlarına göndermeye başladı.

Android’in yeni sürümünün, önceki versiyonlara göre daha hızlı bir şekilde diğer telefonlara da geleceğine dair umut verici bir işaret olarak Google, bu yıl Android 10 için birkaç ortakla birlikte çalıştığını söylüyor.

Android 10’a yeni gelen özellikler arasında ekran kontrolü için yeni parmak hareketleri, daha sıkı izinler, gizlilik kontrolleri, dikkat dağıtıcı uygulamaları devre dışı bırakmak için yeni bir “Odak Modu”, daha basit bildirim kontrolleri, daha iyi entegre aile kontrolleri ve yeni bir Karanlık Tema gibi birkaç temel yenilik var.

En önemli güncellemelerden biri çoğu kullanıcı için görünmez olsa da “Project Mainline” ismi verilen sistem olabilir. Söz konusu bu yeni sistem, üreticilerin ve taşıyıcıların yenilikleri dağıtmalarını beklemek yerine, Google’ın bazı önemli güvenlik yamalarını doğrudan Google Play Store üzerinden yayınlamasına olanak tanıyacaktır. Aslında Android 9 Pie‘den, Android 10’a yükseltilen telefonlar bunu desteklemeyecek fakat yine de en yeni nesil akıllı telefonlar için umut verici bir gelişme.

Ancak Android 10 işletim sisteminin tüm özellikleri tamamen kullanılamıyor. Odak Modu sadece Beta sürümünde aktif durumda. Project Mainline olarak adlandırılan başka bir başlık özelliği, kullanıcıların telefonlarındaki herhangi bir ses veya video için gerçek zamanlı başlık eklemelerini sağlar. Ancak bu özellik ne yazık ki gelecek yılın başlarına kadar piyasaya sürülmeyecek. Ayrıca 2020’nin başına kadar bu özellik yalnızca Google’ın Pixel serisinde olacaktır. Yani Google, bir nevi kendisine torpil geçiyor.

Android 10 ile Bütün Sistem Uygulamaları Koyu Tema Uyumlu Olacak

Google, birinci taraf uygulamalarının tamamının yeni Koyu Tema sistemini destekleyeceğini belirtti ancak hepsinin kullanılabilir olması için son tarih vermedi. Örneğin Gmail hala Karanlık Tema ile uyumluluk üzerinde çalışıyor ve bu Eylül ayının ilerleyen zamanlarında hazırlıkları tamamlanmayacak gibi görünüyor.

Her şeyden öte Android 10 içerisindeki en fazla dikkat çeken özellik, yeni parmak hareketli navigasyon sistemi. Bu sistem, aynı iPhone’da olduğu gibi çalışıyor. Standart ve üçüncü parti uygulamalarda, geri gitme işlemi için özellikle ekranın sol tarafından, ortaya doğru çekmek, bir önceki ekrana gitmeyi sağlıyor.

Android Q’nun beta aşamasında, birkaç haftadır bu sistem hazır gibi görünüyor. Bu sistem artık oldukça stabil ve değişmeyecek bir Android 10 özelliği. Ekranın sol ve sağ taraflarının tümü geri dönmeye adanmış durumda. Geleneksel üç düğmeli sistem hala bir seçenek olarak kalacak ve bu tarza alışmış ve seven kullanıcılar, söz konusu eski sistemden vazgeçmek zorunda kalmayacak.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

six + 13 =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi