Google ve Apple’ın Başı Güvenlik Açıkları Yüzünden Dertte

Yazar: Emirkan Karaduman

Geçtiğimiz hafta Google, iPhone cihazların her türlü hackleme girişimine karşı oldukça dayanıksız olduğunu söyledi ve Apple’a laf attı.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, Cuma günü yayınlanan bir bildiriyle Apple’a adeta bir sözel saldırı gerçekleştirdi ve iPhone ürünlerinin siber saldırılara karşı oldukça dayanıksız olduğunu söyledi.

iOS iletim sistemine yapılan güvenlik açığı düzeltmesi hedefli yamaların yayınlanmasından 6 ay sonra açıklama yapan Google, tüm kullanıcıların özel etkinliklerini gerçek zamanlı olarak izlemek için kullandığı kitlesel veri sömürüsü sistemini yanlış bir hamle olarak gördüğünü söylüyor. Aslında bütün iPhone kullanıcılarının göz göre göre tehlikeye atıldığına inanıyor.

Apple’ın bu açıklama sonrasındaki tutumu, Google’ın Project Zero ekibinin raporuna dahil ettiği şey hakkında çok az konuşmak oldu. Cupertino merkezli dev teknoloji şirketi Apple’ın konu hakkındaki görüşü, Google’ın bu söylemlerindeki amacı Orta Doğu ve Asya piyasasına hakim olmasına rağmen Amerika’da yeterince piyasaya hakim olmaması üzerine Amerika akıllı telefon piyasasındaki payını büyütmek istemesi.

Google’ın bahsettiği söz konusu gelişmiş saldırı, odaklandığı iPhone model cihazların içerisinden kolayca kişisel verilerin çalınabilmesi üzerine kurulmuştur. Bu saldırı, Uygur topluluğuyla ilgili içeriğe odaklanan bir düzine web sitesinden daha az etkiledi.

Apple ve Google Sürtüşmesinden Android Etkilendi

Google’ın ortaya attığı büyük iddia, Washington DC merkezli bir siber güvenlik firması olan Volexity tarafından gerçekleştirilen bağımsız bir araştırma ile desteklenmektedir. Volexity, bu ayın başında aynı tehdidi ele alan bir rapor yayınladı ve açık bir şekilde söz konusu güvenlik açıkları kullanarak saldırının gerçekleştirilmesinde kullanılan 11 internet sitesini açığa çıkarttılar.

Fakat bu raporda, Google’ı da kötü etkileyen başka bir sonuç ortaya çıktı. Söz konusu raporda ortaya çıkan sonuç, Apple’ın ürünü olan iPhone modelleri kadar Google’ın geliştirdiği Android işletim sisteminin de bu açıklardan etkilendiği.

Google, söz konusu büyük güvenlik açıklarından Android’in de etkilendiğini bilmediği konusunda ısrar ediyor. Ancak konunun dışarıdan nasıl göründüğünün şirket de farkında.

Çünkü Project Zero ekibinin bir araştırmacısı olan Tim Willis, Google’ın Tehdit Analiz Grubu’nun bu siteler üzerinde yalnızca TOS’un Ocak 2019’da bulduğu iOS sömürüsünü gördüğünü bir tweet attı.

Ayrıca bu durum Apple‘ın güvenlik açıkları bulundurduğu ilk sefer değil. Araştırmacı bir grup, bugüne kadar bu tür bir sıkıntı ya da tartışma gerçekleşmemesine rağmen şimdiye kadar 200’den fazla güvenlik açığının bulunduğunu belirtti.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

twelve + 17 =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi