Huawei Kendi Haritalama Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Yazar: Kağan Arcael
Huawei Map Kit - Haritalama Sistemi

Yakın geçmişte Android ile sıkıntılar yaşayan Huawei, Google’a rakip çıkmak için kendi haritalama sistemi üzerinde çalışabilir.

Çin’in devlet gazetesi olan China Daily’nin verdiği yeni bir rapora göre Huawei, Google Haritalar’a meydan okumak için kendi haritalama sistemi üzerinde çalışıyor gibi görünüyor. Bu hizmet görünüşte yazılım geliştiricilere yöneliktir. Yani navigasyon veya gezinme servisi sunan uygulamalar, kendi yapılarını oluşturmak yerine gelecekte Huawei’nin özel hazırladığı haritalama teknolojisini kullanabilir.

Bir Huawei Yöneticisi, China Daily’ye verdiği bir demeçte “Map Kit” adı verilen yeni harita hizmetinin, geliştiricilere uygulamalarında kullanabilecekleri ve aynı zamanda kullanıcılara gerçek zamanlı trafik koşullarını göstermenin bir yolunu sunacaklarını söyledi.

Yeni sistem ayrıca harita kitinin artırılmış gerçeklik eşlemesini destekleyecek gibi görünüyor. Bunun ne anlama geldiği aslında tam belirli değil. Belki de Google’ın yakın zamanda herkes için kullanıma sunduğu AR yürüme yol tariflerine benzer bir şeydir.

Yeni Haritalama Sistemi Verileri Nereden Alacak?

China Daily’nin oluşturduğu rapor, Huawei’nin haritalama verilerini nereden alacağına dair birkaç ipucu sunuyor. China Daily, Map Kit‘in yerel harita hizmetlerine bağlanabileceğini bildirdi. Başka bir kaynak ise China Daily’ye verdiği demeçte, Hua Daily‘nin zaten harita sağlayan ve bir haritalama servisi API‘si sunan bir Rus internet servis devi olan Yandex ile ortak olacağını söyledi.

Ayrıca bir telekom endüstrisi derneği genel müdürü China Daily’ye, Huawei’nin uydu konumlandırma verilerine tamamlayıcı bilgiler sunabilen telekom baz istasyonlarına sahip olduğunu bildirdi.

China Daily’nin kaynağı ayrıca Huawei’nin Booking Holdings’le ortak olacağını belirtti ancak Booking Holdings şu anda çevrim içi seyahat hizmetleri için Google Haritalar’a güvendiğinden, Huawei’nin yeni haritalama sistemi olacak Map Kit için veri sağlamayacağını düşünüyorum.

Huawei, Google Haritalar ile rekabet etmek için cidden çok büyük yatırımlar yapması gerekecek. Çünkü bu harita konusunda Google inanılmaz başarılı durumda. 2005 yılında Google Haritalar’ı başlatan şirket, o zamandan bu yana yoğun bir şekilde yatırım yaptı. 2013’te 996 milyon dolara Waze’in satın alınması ve kelimenin tam anlamıyla kendi otomobil filosunun dünyayı dolaşması için gezegenimizin dört bir yanındaki sokaklarda inip çıkması da dahil.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

1 × two =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi