Huawei Mate 30, Google Uygulamalarını Kullanmayacak

Yazar: Emirkan Karaduman
Huawei Mate 30 Arka Tarafı, Kamera Görseli

Şirketin yeni tanıttığı akıllı telefonu Huawei Mate 30 modelinde Android işletim sistemi bulunmasına rağmen Google hizmetleri olmayacak.

Huawei, en son akıllı telefonlarını, Android tarafından telefonlara önceden yüklenmiş birçok uygulama olmadan piyasaya sürdü. Mate 30 ve Mate 30 Pro, diğer yazılımların yanı sıra YouTube, Google Haritalar ve Gmail gibi temel uygulamalardan yoksun kalıyor.

Ayrıca ünlü akıllı telefon üreticisi şirketin yeni seri akıllı telefonları, Çin dışındaki ülkelerde üçüncü taraf yazılım indirme sistemi olan Google Play Store hizmetinden de yoksun kalacak. Huawei, bu sorunun üstesinden gelmek için kendine ait uygulama mağazası ile kullanıcılara çözüm sunuyor.

Çinli teknoloji devi firmanın sözcüsü, BBC’ye yaptığı bir açıklamada Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın Huawei Uygulama Galerisi olarak adlandırılan kendi mağazasında bulunduğunu söyledi. Ayrıca ünlü sosyal medya platformları ve diğer uygulamalar dışında Google’ın kendi uygulamalarını, yeni seri cihazlara yüklemenin de mümkün olduğunu belirtti. Bunun nasıl yapılacağını, telefon mağazası personellerine sorabileceklerini ve bilgi edinebileceklerini de belirtti.

Sorun, şirketin Münih, Almanya’daki lansman etkinliğinde yaklaşık 90 dakikaya kadar çözülmedi ve daha sonra da kısaca açıklandı.

Huawei Mate 30 Serisi ve Google Mobil Hizmetleri

Firmanın Tüketici Cihazları Şefi Richard Yu, A.B.D. sebepli Android konusunda yaşanan hukuki durumlar nedeniyle Google Mobil Hizmetler sistemi, telefonun fabrika çıkışında bulundurulması yasaklandı. çekirdeğini önceden yükleyemiyor. Ancak kullanıcılar, isterlerse herhangi bir Google uygulamasını kendileri indirebilir ve kullanabilir olduğunu belirtti.

Ayrıca Huawei Tüketici Cihazları Şefi Richard Yu, sitemkar ve tehditkar bir şekilde şu dikkat çeken açıklamayı yaptı;

“Google, bizi Huawei Mobil Servisler çekirdeğini kullanmaya zorladı.”

Huawei, ünlü ve küçük mobil uygulama geliştiricilerini, kendi mağazasına da katmak için 1 milyar dolar gibi büyük bir miktarda para ayırdığını ve 45.000’den fazla uygulamanın, Huawei Mate 30 serisine entegre ettiğini söyledi.

Pazar Araştırmacısı Bryan Ma, yeni seri cihazlarda bulunan donanımın çok etkileyici, ayırt edici ve Huawei’nin güçlü yanlarına hitap ettiğini belirtti. Ancak Google’ın hizmet eksikliğinin, yan yük alma ve olası sorunları tolere etme konusunda sabrı olan çok az sayıdaki müşteri sayısının, bu denli büyük bir pazarda yeterli olmadığını düşünüyor.

En kötü ihtimalle şirketin, bir süre sonra Google hizmetlerine erişebilmeyi umut edebileceğini de ekledi.

Lansmandan bir davetli, Google’ın iki hizmetini denemiş ve Google Mobil Servisler, Mate 30’da çalışmayı otomatik olarak reddetmiş.

Huawei ve ABD’nin Kara Listesi

Huawei, geçtiğimiz yıl Samsung’un arkasında, ikinci sırada dünyanın en çok satan akıllı telefon markasıydı. Bay Yu, şirketin akıllı telefonlarına yönelik taleplerinde Ocak-Ağustos döneminde 2018’deki aynı toplamda 8 aya göre %26 büyüme yaşadığını söyledi. Rakamın, satışlara ya da sevkiyatlara gönderme yapıp yapmadığını belirtmedi.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

4 × one =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi