Hyundai Sonata, Güneş Panelleri ile Şarj Olabilecek

Yazar: Emirkan Karaduman
2020 model Hyundai Sonata

Hyundai Sonata isimli modelinin aracın pilini şarj etmek için güneş panelleri bulunan bir versiyonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Koreli otomobil üreticisi, güneş tavanı günde altı saat kullanıldığında, otomobilin aküsünün %60’ına kadar güç sağlanabileceğini söyledi.

Paneller, Sonata‘yı yılda 1.300 km yol yapabilecek halde besleyebilecek kadar güç sağlayacaklarını da sözlerine ekledi. Hyundai, güneş paneli bulunan tavanı kendi yelpazesindeki diğer modellerde isteğe bağlı bir ekstra olarak sunmayı planladığını da ayrıca açıklamasına ekledi.

Hyundai Sonata ile Güneş Paneli Birleşiminin Avantajları Neler Olacak?

Hyundai, hibritlerin güneş enerjisi toplayabilen panellere takılmasının yakıt verimliliğini artıracağını ve daha düşük karbondioksit salınımı sağlayacağını iddia ediyor. Enerji kullanımının mümkün olduğu kadar verimli olmasını sağlamak için orta büyüklükte binek otomobilinin gelişmiş bir motor kontrol sistemine sahip olduğunu ekledi.

Digital Trends haber sitesinde yazan Stephen Edelstein, konu ile alakalı olarak şunları söyledi;

Hyundai Sonata gibi modellerde, tüm elektrikli otomobillerden daha küçük pil paketleri var ve bu nedenle solar tavan şarj konusunda daha büyük bir fark yaratabilir. Güneş panelleri, arabalara maliyet ve ağırlık katıyor. Bu sebeple gerçek dünyada ne kadar etkili olabilecekleri belirsiz.”

Hyundai, otomobilin kabinini aydınlatmak için yarı saydam olacak ikinci nesil bir güneş çatısı üzerinde çalışıyor.

Solar çatılı Sonata, bu yıl Kuzey Amerika ve Kore‘de satışta olacak. Hyundai, henüz diğer bölgelerde satma planlarının olmadığını söyledi. Gelecek aylarda veya yıllarda bu konuyu tekrar değerlendireceklerini de ekledi.

Hyundai tarafından üretilen solar panel çatılı hybrid binek otomobil için fiyat henüz belirlenmiş durumda değil.

İngiltere’de, hybritler de dahil olmak üzere düşük emisyonlu araç satışları, geçtiğimiz ay yayınlanan Motor Üreticileri ve Tüccarlar Derneği‘nin (SMMT) verilerine göre iki yıldan fazla bir süre içinde ilk kez düşüş yaşadı.

SMMT, kafa karıştırıcı politikaları ve bu tür hybritlerin sübvansiyonlarının kaldırılmasını, satışlardaki düşüşe neden olan faktörler olarak suçladı.

Hyundai, bir araçta güneş panelleri kullanan ilk otomobil üreticisi değil. Güneş enerjili şarj sistemleri Toyota Prius‘ta bir seçenek olarak mevcut. Ayrıca lüks ve spor otomobil olan Karma Revero‘da da aynı sistem çoktan kullanıldı.

Buna ek olarak Hollandalı Start-Up şirketi Lightyear, aracın akülerini şarj etmek için kaputu ve çatısında güneş panelleri kullanan elektrikli bir otomobil üzerinde çalışıyor.

Lightyear One otomobilinin 2021‘de satışa çıktığında yaklaşık 149.000 € fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Tabii fiyat Euro cinsinden olduğundan ve tahmini piyasaya çıkış tarihi yaklaşık 2 sene sonrası için olduğundan dolayı Türk Lirası birimine çevirmek şuanda yersiz olacaktır.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

three × 5 =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi