Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar: Eren Coşkun
kulaklık-alirken-nelere-dikkat-etmek-gerekir

Kendi kulak yapınıza ve kullanım amacınıza göre kulaklık seçiminiz değişir. Peki kendi amacınıza yönelik kulaklığı nasıl seçersiniz?

Birazdan yazılanları dikkatli bir biçimde okumasını öneriyoruz.

Öncelikle Kullanış Amacınızı Belirlemelisiniz

Birçok amaç için birbirinden farklı özellik, boyut ve performansta kulaklık mevcut. Bu kulaklıklardan en belirgin olanları temel olarak oyuncu kulaklığı, müzik kulaklığı ve daha profesyonel çevrede yürüyen stüdyo kulaklığıdır.

Siz bir kulaklık seçerken öncelikle kulaklığı hangi amaç doğrultusunda kullanacağınıza karar vermek zorundasınız. Örneğin bir müzik kulaklığını, oyun oynamak için kullanırsanız, oldukça zorlanabilir ve iyi verim alamayabilirsiniz.

Marka önerisi ve örneği vermek gerekirse; Genel olarak JBL, Sony veya Beats gibi kulaklıklar müzik dinlemeye odaklı tasarlanmış kulaklıklardır. Yani sokakta, evde, orada, burada müzik dinlemek için bu markaları tercih edebilirsiniz.

Oyuncu kulaklığı seçiminde ise başvurmanız gereken markalar orta seviye ve üst seviye markalar olarak Steelseries, Logitech, Razer veya Cloud gibi markalardır.

Stüdyo tipi kulaklıklara gelirsek; Bu kulaklıklar müzik dinlemek değil, müzik üretmek, yapmak için kullanılır. Yani çok ciddi ve kaliteli bir performans sunarlar. Fakat ciddi ve kaliteli olduğu gibi her cihaza takıp, dinleyemezsiniz.

Stüdyo tipi kulaklıklar için marka önerileri ise Sennheiser, Bose veya Pioneer gibi markalardır.

Evet, fiyatları diğer kulaklıklara göre biraz yüksek ancak bunlardan birini, bir kez alıyor ve çok uzun zaman boyunca kullanabiliyorsunuz. Terim yerinde ise “çıt”ı bile çıkmadan, hiç sorun yaşamadan size uzun bir süre boyunca, kaliteli ses deneyimi yaşatabilir.

Ancak 20 ₺25 ₺ civarı kulaklıkları bozdukça ve aynı modeli tekrar tekrar aldıkça neredeyse aynı fiyata denk geliyor. Belki geçebiliyor bile.Kulaklık Tipini Nasıl Seçerim?

Kulaklık tipi seçmeye gelirsek; Eğer oyuncu iseniz kulak içi kulaklık sizi uzun süre kullanımdan sonra rahatsız edebilir. Çoğunlukla “Head Set” adı verilen kulaklık ve mikrofonun birlikte olduğu ürünleri tercih etmeniz, çok oyunculu oyunlarda sizin ve takım arkadaşlarınızın yararına olacaktır.

Ama araçta sürekli telefonla konuşarak sürüş yapıyorsanız sizin için dışarı ile iletişimi kesmemek için orta seviye bir kulak içi kulaklık önerebiliriz.

Ayrıca bisiklet sürücüsü iseniz sizin için kablosuz kulak içi veya kulak üstü kulaklık öneririm. Çünkü kablosuz bir kulaklığın sunduğu rahatlığı, başka hiçbir kulaklık sunmuyor. Tabii biz bisiklet ve araç kullanımı esnasında kulaklık kullanmayı önermiyoruz. Orası da ayrı bir konu.

Kulaklık Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bir kulaklık sahibi olmadan önce özelliklerine bakmalısınız. Zaten oyuncu kulaklıklarında üst seviye dediğimizde 5.1 veya 7.1 gibi terimler sizi karşılayacak.

Bu 5.1 ses ve 7.1 ses terimleri, kulaklığın 5 veya 7 farklı noktasından, sizi çevrelercesine ses verebildiğini gösterir. Aynı durum ses sistemlerinde ve özellikle ev sinema sistemlerinde de mevcuttur. Örnek olarak Logitech Z-506‘yı gösterebiliriz. Kendisi 5.1 bir ses sistemidir. Yani 5 adet ses kanalı ve 1 adet subwoofer, yani hepimizin sevdiği bass kanalı.

Neyse, kulaklığı almadan önce eğer oyuncu kulaklığı alacak iseniz sürücü desteğine, fiyat ve performans açısından ne kadar iyi olduğuna, frekans ve desibel (dB) değerlerine bakmak ve var ise mikrofon performansını incelemek sizin için en önemli konular arasındadır.

Sürücü desteksiz bir kulaklık sizin başınıza birazcık iş açabilir. Örneğin Steelseries‘in kulaklıklarında ek ayar ve performans için kullandığı Steelseries Engine 3 yazılımı gibi örneklendirebiliriz.

Ayrıca çoğu stüdyo ve müzik kulaklığında sürücü bulunmaz. Boşuna onlar için de arama yapmanıza ve “Bu kulaklıkta sürücü yokmuş, o zaman iyi değildir.” demenize gerek yok.Fiyatının Uygun Olduğunu Nasıl Anlarım?

Öncelikle kulaklık seçimi yaparken eğer ciddi ve kaliteli bir kulaklık edinmek istiyorsanız 100 ₺ gibi bir miktarı gözden çıkarmak lazım. Müzik dinlemek için gerek kulak içi olsun, gerek ise kulak üstü kulaklık olsun, JBL markasını öneriyoruz. Ortalama 80 – 120 ₺ civarı fiyatları oluyor.

Oyuncu kulaklığına gelirsek; Biz bu kulvarda Steelseries veya Logitech markasını öneriyoruz. Ayrıca Steelseries‘in sağladığı 7.1 sanal ses teknolojisi ile zaten çoğu ses kasılması gereken adamın, yerine ve belki de uzaklığına kadar her şeyi duyabiliyor ve anlayabiliyorsunuz. Fiyatları ise ortalama 150 ₺200 ₺ civarı bu markaların orta seviyesi olarak sayılıyor. Ancak bu kulaklıklardan bir kere alındı mı 1 ile 2 yıl arasında götürebiliyor.

Stüdyo kulaklıkları ise ayrı bir durumdur. Bu durumda 5.1 veya 7.1 sanal ses özelliği, eğer film, klip vs. gibi montajlar veya müzikler yapmayacak iseniz hiçbir önem teşkil etmiyor. Çünkü müzikler genel olarak stereo, yani çift kanaldan oluşur. Bu kanallar sağ ses kanalı ve sol ses kanalıdır. Fakat bu kulvar için fiyatlar 400 ₺‘den başlayıp, 3.000 ₺‘ye kadar çıkabilir.

Kulaklığın Dış Görünüşünde Neye Dikkat Etmeliyim?

Kulaklığı alırken LED aydınlatmalı olmasına çok kafa yormamanız lazım. Çünkü kulağınızda yanıp, sönen bir ışığı görmeniz mümkün değil. Tabii ki bu sizin, kendi zevkiniz.

Kulaklığın yapısında öncelikle kafanızın üstüne ve kulağınıza temas edecek bölümlerinin kaliteli, terletmeyen ve yumuşak olmasına dikkat etmelisiniz.

Ayrıca kafa bandının, sizin başınızı ağrıtmayacak bir biçimde olması da çok önemli bir konu.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

two × 1 =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

2 yorumlar

Mustafa Yiğit Öncü 16 Kasım 2017 - 08:43

2 günde anca bitirdim bu ne hocam. Helal olsun. Çok şey öğrendim.

Yorum
Tolga 22 Kasım 2018 - 17:02

Çok yardımcı oldu teşekkür ederim

Yorum

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi