NASA, Mars Uçuşu İçin Küçük Helikopter Hazırlıyor

Yazar: Emirkan Karaduman
3 Boyutlu NASA Logosu

Bir sonraki Amerikan Mars gezicisini hazırlayan NASA mühendisleri, en heyecan verici deneylerinden birini gerçekleştirmeye odaklandılar.

2020’de gerçekleşecek Mars fırlatışında bir mini helikopter, söz konusu görevde bir bonus olarak kabul edilebilir.

NASA, bu hedefini başarıyla gerçekleştirirse, bu söz konusu mini helikopter, başka bir dünyada bulunan ilk uçak olacak. Eğer söz konusu kurumun bu planları işe yararsa oldukça şaşırtıcı olacak ama eğer yapmazsa yine de genel hedeflerden sapmamış olacak.

ABD merkezli Uzay Ajansının gelecek uzay aracı olan Mars Rover, 2012’den bu yana Gale Crater’da başarılı bir şekilde çalışan bir tonluk Curiosity aracın bir kopyası. Yeni misyon, farklı bir hedefe yönelik olacak ve araç, Jezero Krateri adı verilen 50 km genişliğindeki alana iniş yapacak.

Mühendisler, California’daki NASA’nın Jet Propulsion Laboratory’deki Mars Rover montajının sonuna yaklaşıyor.

1.8 KG ağırlığındaki Scout helikopterini, büyük robotun altına yerleştiren mühendisler, Rover’in inişten kısa bir süre sonra uçağı yere koymak için güvenli bir yer bulacağını düşünüyor. Bununla birlikte ikiz rotorlu cihazın bir miktar koruma ile seyahat etmesi gerektiği de söylenen bilgiler arasında.

NASA, Mini Helikopteri Kalkan ile Koruyor

Gezginin yere iniş mekanizması roketleri kullanıyor ve bunlar, taşları ve tozu kırabilecek güçte. Sonuç olarak helikopterin etrafına gelecek veya helikoptere zarar verebilecek herhangi bir döküntüyü engellemek için bir kalkan takıldı.

Güneş enerjisi ile çalışan helikopterde bilimsel bir araç sistemi bulunmuyor. Görevin amacı başka bir gezegende, günümüz teknolojisine sahip helikopter ve uçakların uçabileceğini kanıtlamak. Yine de söz konusu helikopter bir kamera taşıyacak ve araştırmacılar, Rover’ın araştırmasına bağlam kazandırmak için çekilen resimlerle kesinlikle ilgileneceklerdir.

Ancak sonuçta küçük helikopterler sadece keşif yapmak için kullanılmayacak. Uçurumlar, mağaralar ve derin ravinler gibi tekerlekli araçlarla daha zor ulaşılan yerleri incelemek için gelecekteki görevlerin düzenli bir özelliği haline gelebilir.

NASA, kısa süre önce Satürn’ün bir ayı olan Titan’a helikopter gönderme görevini onayladı. Dünya ve Mars gibi Titan da bir atmosfere sahiptir. Kalın bir havaya sahip olan Titan gezegeninde de helikopter ve uçak sistemleri çalışabilir. Mars’a gidecek söz konusu araç, planlara göre 2020 yılının Temmuz ayında fırlatılacak ve 2021 yılında Mars’a iniş yapacak.

Araç, her ne kadar Curiosity gibi görünse de, yeni gezici farklı bilimsel soruları araştırmak için ayrı bir araç takımına sahip. Bunlar, Mars ile ilgili tüm soruların en doğrudan olanlarını içerir; Gezegende yaşam var mı veya hiç oldu mu?

1970’lerin Viking toprakları bir yana, önceki tüm yüzeysel görevler yalnızca gerçekten yaşanabilirlik meselesini ele aldı. Başka bir deyişle, yalnızca yaşamın mevcut olması durumunda uygun koşullar bulup bulamadığını araştırdılar.

Jezero Crater, göl büyüklüğünde bir su kütlesinin kenarında oluşmuş gibi yörüngeden bakan bazı çok ilginç kayalara sahiptir.

Mars 2020 Rover‘ı, bu kayaların kimyasını geçmiş biyolojinin kanıtı için inceleyecek. Görevdeki bilim insanları, yakın ve geçmiş bir zamanda Dünya’daki en eski yaşam izlerinden bazılarını ziyaret ettikleri bir Batı Avustralya seyahatinden döndü.

Bunlar 3.4 milyar yıllık fosilleşmiş stromatolitlerin kalıntılarıdır ve tıpkı bir gölün kenarında bulunanlar gibi sakin sularda bakteri toplulukları tarafından inşa edilen karbonat tepelerine benzemektedir.

Araştırmacılar, mikrobiyal aktivite ile eski manzaralara bırakılabilecek türde fiziksel yapılar hakkında bir fikir edinmek istedi. Pilbara Outback’in keşfi, Temmuz’da da gelecek yıl başlaması için kendi Rover‘ine sahip olan Avrupa’dan meslektaşları içeriyordu.

Rosalind Franklin olarak bilinen bu araç, montajını Salı günü İngiltere’deki bir Airbus fabrikasında tamamladı. Şimdi Fransa’daki bir test merkezine gönderildi.

Amerikan gezici aracı gibi Rosalind Franklin de yaşam belirtileri arayacak. Ancak bunu Oxia olarak bilinen düz ekvator düzleminde yapacak.        

NASA, gezici araç için ilgi çekici bir isim bulmak adına Çarşamba günü bir okul kompozisyonu yazma yarışması başlattı. Mars 2020 yerine yeni isim, Mars’a iniş gününden tam olarak bir yıl önce Şubat ayında açıklanacak.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

1 × one =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi