NASA, Yakıt İkmali İçin SpaceX ile Çalışacak

Yazar: Sefa Karademir
SpaceX Roketi

SpaceX,  gereken teknolojinin geliştirilmesi için Florida’da bulunan Kennedy Uzay Merkezi ile de çalışacak. Ticari alan ve gelecekteki NASA misyonlarını geliştirmek için NASA, ortaklık için tam 19 şirket seçti. 

NASA’nın Uzay Teknolojileri Misyon Müdürü Jim Reuter (STMD), bu konunun konuşulması ve açıklamalar yapılması için düzenlenen bir basın açıklamasında, şu şekilde konuştu;

“NASA’nın dünya çapında bilinen çokyüksek seviyedeki deneyim birikimi ve benzersiz tesisleri, ticari şirketlerin teknolojilerini,rekabetçi bir hızda olgunlaştırmasına yardımcı oluyor. NASA’nın gelecekteki misyonlar için ihtiyaç duyduğu teknoloji alanlarını belirledik ve bu kamu ile özelortaklıkların gelişimlerini hızlandırarak, onları daha hızlı uygulayabiliriz.”

NASA, SpaceX ile Yaptığı Ortaklıktan Oldukça Memnum

NASA, ortaklıkların 2024 yılına kadar insanları aya gönderebilme planında kritik bir öneme sahip olacağını söyledi.

NASA‘nın şirketleri böldüğü yedi adet özel odak noktası var. Bunlar arasında gelişmiş iletişim, gelişmiş malzemeler, daha kolay ve pürüzsüz iniş, mekan içi üretim ve montaj, güç, itici ve diğer teknolojiler bulunuyor.

SpaceX‘in yanı sıra ortaklıklar için seçilen diğer önemli şirketler arasında Blue Origin, Maxar Technologies, Langley ve Lockheed Martin de yer alıyor. 

NASA ve SpaceX son yıllarda yoğun bir şekilde birlikte çalıştı. NASA, 2014 yılında Ticari Ekip Programı ile çalışmak için SpaceX ve Boeing‘i seçti . NASA, iki şirkete astronotları görevler için uzay istasyonuna taşımak üzere uzay araçları, roketler ve sistemler oluşturma görevini verdi. 

26 Temmuz’da, Elon Musk’ın uzay adına konusuna çalışan özel şirketi olan SpaceX Starhopper olarak bilinen test roketini başarıyla denedi. Starhopper, SpaceX‘in bir uçak gibi tekrar çıkıp inebilecek bir ticari uzay aracı olarak kullanılmasını umduğu Starship prototipidir. Şirketin, bu uzay aracı içim temel hedefi Starship‘in 2021 yılına kadar ticari uçuşlara hazır olmasını sağlamak.

Ortaklığa cevaben bir SpaceX sözcüsü Digital Trends‘e şu şekilde açıklamada bulundu;

“SpaceX’in Falcon Heavy ve Starship de dahil olmak üzere gelişmiş roket ve uzay aracı filosunun, NASA’nın ay ve Mars planlarını hızlandırmak için en uygun seçenek ve doğru tercih olduğuna inanıyoruz.”

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

twenty + fourteen =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi