NHS Yapay Zeka Sistemli Doktorlar Yaratıyor

Yazar: Emirkan Karaduman
NHS Yapay Zeka Doktor

Araştırmaların iyileştirilmesi için ellerinden geleni yapan şirket NHS, İngiltere’de Ulusal Yapay Zeka Laboratuvarı kuruyor.

Sağlık Sekreteri Matt Hancock, yapay zekanın hasta bakımını iyileştirmek, hayat kurtarmak ve doktorların, hastalarla daha fazla zaman geçirmelerini sağlamak için muazzam bir güce sahip olduğunu söyledi.

Sağlık hizmetlerinde yapay zekanın rolünü artırmak için 250 milyon sterlin harcanacağını açıkladı. Ancak yapay zeka sistemleri, hasta verilerinin korunmasını içeren yeni zorluklar doğuracaktır.

NHS Yapay Zeka Sistemleri Sağlıkta Neler Yapabilir?

Gelişmiş bilgisayar yazılımı, hastaları teşhis etmek, yeni bakış açılarını hastalığa çekmek ve hastanelerin çalışma şeklini geliştirmek gibi alanlarda tıpta devrim yaratma potansiyelini gösteriyor.

Yapay zekalar, bir algoritma ve büyük miktardaki verilerden nokta desenlerine kadar bir şey öğrendiğinde gelişir.

Klinik araştırmalar, yapay zeka sistemlerinin akciğer kansericilt kanseri ve taramalardan 50’den fazla göz koşulunu tespit etmede lider doktorlar kadar iyi olduğunu kanıtlamıştır. Bu durum, doktorların en acil vakalara odaklanmalarını ve tedaviye ihtiyacı olmayan hastalara vakit harcamamalarını sağlama potansiyeline sahiptir.

Yumurtalık kanseri sağ kalım oranlarını tahmin edebilecek ve hangi tedavinin verilmesi gerektiğini seçmeye yardımcı olabilecek başka araçlar geliştirilmiştir. Bu arada University College London, hangi hastaların randevuyu kaçırması daha muhtemel olduğunu ve hatırlatıcı telefon görüşmeleriyle hedef alınabileceğini işaretleyen bir AI geliştirmiştir .

Ancak, bu araçlar henüz NHS’de rutin olarak kullanılmamaktadır. Yapay zeka aynı zamanda hastalıklara taze iç görüleri açma potansiyeline sahiptir.

Kalbin düzensiz bir şekilde atmasına neden olan yaygın bir durum olan atriyal fibrilasyonu teşhis etmenin yeni bir yolunu tanımlamak için kullanılmıştır.

Ulusal Yapay Zeka Laboratuvarı İçin Ne Tür Zorluklar Olabilir?

AI kullanımının arttırılması, sağlık personelinin eğitim personelinden siber güvenliğin arttırılmasına ve hasta gizliliğinin sağlanmasına kadar zorluklar doğuracaktır.

Londra’nın kuzeyindeki Royal Free Hospital, 2017’de 1,6 milyon hasta veri kaydını Google’ın AI bölümü DeepMind ile paylaştığı için eleştirildi.

Bilgi Komisyonu , hastanenin hasta verilerini korumak için yeterince şey yapmadığına karar verdi. Mayıs 2017’de NHShastane ve aile hekimliği atamalarını bozan büyük çapta bir siber saldırıya uğradı. Yapay zeka ile ilgili diğer zorluk, ancak öğrendiği veriler kadar iyi olabileceğidir.

Ancak tıbbi araştırmaların çoğu beyaz kökenli insanlar üzerine kuruludur, yani bu tür veriler üzerine eğitilmiş AI, siyah ve azınlık etnik kökenli insanlar için daha az etkili olabilir.

Kraliyet Radyologlar Koleji Başkanı Dr. Nicola Strickland, şunları söyledi;

“Radyologların, bu yapay zeka algoritmalarının yeterince büyük, uygun şekilde yaratıcı veriler kullanarak ve yeterince sert bir şekilde kullanılarak geliştirildiğine dair kanıt görebilmeleri koşuluyla, yapay zeka algoritmalarını kullanma konusunda lider olmalarını bekliyorum.”

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

seven − six =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi