Ölmek İçin 13 Sebep Dizisinden Önemli Bir Sahne Silindi

Yazar: Kağan Arcael
Ölmek İçin 13 Sebep Dizisinden Önemli Bir Sahne Silindi

Dünyanın en büyük dizi ve film platformu Netflix, Ölmek İçin 13 Sebep isimli dizisindeki kritik bir intihar sahnesini yayından kaldırdı.

The Hollywood Reporter‘dan gelen bir habere göre Netflix, tıbbi uzmanlardan gelen tavsiyelere dayanarak, ünlü dizinin üçüncü sezonundaki kritik bir sahne olan intihar sahnesini, bilimsel ve tıbbi kurallara aykırı olduğu ve ayrıca oldukça uygunsuz olduğu sebebi ile kritik sahneyi, diziden kaldırdı.

Ölmek İçin 13 Sebep dizisinin izleyici kitlesi, ünlü dizinin üçüncü sezonunu izlemek için Netflix’e giriş yaptığında, Netflix’in kullanıcılarını korumak için uygun önlemlerin alındığını ve bu sebeple sahnenin, ünlü diziden kaldırıldığını fark etti.

Söz konusu sahnenin uzunluğu yaklaşık üç dakika olarak belirtildi. Netflix’in standart planına göre intihar sahnesi, ikinci sezonun finalinde ve üçüncü sezonun finalinde, yarı yarıya yayınlanacaktı.

Bu Kısım Spoiler İçerebilir!

Bu intihar sahnesi, şu şekilde gerçekleşecekti; Dizi karakteri Hannah, bileklerini kesiyor ve yüksek kanama sebebi dolayısı ile hayatını kaybediyordu.

Ölmek İçin 13 Sebep Dizisinin Yaratıcısı Açıklama Yaptı

Ünlü Netflix dizisinin yaratıcısı Brain Yorkey, düzenlenen sahne hakkında şu açıklamaları yaptı;

“Söz konusu sahne ne kadar iyi olursa olsun, genç izleyicilerin hayatından daha önemli değil. Yaşadığımız bu durum, dizinin kitlesini ve işimizin ciddiyetini daha iyi anlamamız gerektiğini belirtiyor. Bu düzenleme, özellikle hassas genç izleyiciler için büyük bir riski ortadan kaldırıyor.”

Bu durum, tıbbi profesyoneller, ebeveyn grupları ve intihar önleme uzmanları tarafından, Netflix’e ve dizi yaratıcısına yapılan tek şey değil. Ayrıca yetkililer, Yorkey‘i böyle bir sahneyi tasarladığı, çektiği ve diziye dahil ettiği için yüksek eleştirilere maruz bıraktılar.

Netflix Yöneticileri, profesyoneller tarafından uyarıldı. Ölmek İçin 13 Sebep dizisinin grafik tasviri, hassas konuyla başa çıkma konusunda her rehbere aykırıydı.

Bilim adamları, ünlü dizinin yayınlanmasının ardından, son zamanlarda gençlerin intihar yüzdesinde %13,3 oranında bir artış olduğunu keşfetti.

Geçtiğimiz Mayıs ayında JAMA Psikiyatrisi‘nde yayınlanan çalışmanın arkasındaki yazarlar, çalışma döneminde intihardan ölen gençlerin, Ölmek İçin 13 Sebep dizisini izlediğini ve bu konu hakkında kesin kanıtları olduğunu ortaya koydu.

Ayrıca Amerikan İntihar Önleme Derneği, Amerikan İntihar Önleme Vakfı, Amerikan Okul Müşavirleri Derneği, Stanford’dan Dr. Helen Hsu, ABD Zihinsel Sağlık Amerika Savunma Grubu, Trevor Project ve Cedars-Sinai’den Dr. Rebecca Hedrick Muhabir Netflix’in sahneyi kaldırma kararını destekliyor.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

seven + 11 =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi