Orkney’in 5G Denemeleri Yakında Gerçek Olabilir

Yazar: Emirkan Karaduman
Orkley 5G Denemeleri

İngiltere’de 5G denemeleri için ağlar açılmaya başlıyor. Ancak birçok kırsal alan için mobil sinyal almak zorlu görev olmaya devam ediyor.

Bu kesinlikle İskoçya’nın kuzey kıyılarındaki 70 adadan oluşan Orkney Adaları’ndaki durumdu. 22.000 nüfusu bu adaların 20’sine yayılmış ve listelerde en az mobil veri bağlantısı olan ülkelerinden biri olarak sıralanmıştır. Ancak bu durum değişmek üzere olabilir.

5G Kırsal İlk projesi, 30’dan fazla kuruluşların bir konsorsiyum, son 18 ay boyunca,  5G ağları kullanarak, yerel işletmeler ile denemeler yürütüyor.

Şimdi, İngiltere’nin iletişim düzenleyicisi Ofcom’dan alınan önemli bir karar var ve bu karar denemelerin daha önce beklenenlerin gerçek olabileceği anlamına geliyor.

Kırsal Alanlar Bu Durumdan Faydalanabilecek mi?

Hava dalgalarının kullanılmayan bölümlerini, aynı zamanda spektrum olarak da bilinen kırsal topluluklara açtığını söylüyor.

Kullanılmayan ürün yelpazesi çoğunlukla mobil telefon şirketlerine aittir, ancak artık bunun meşru bir kullanımını tanımlayan herkese satılacaktır. İlk hizmet esasına göre tahsis edilecek ve yıl sonuna doğru teklifler kabul edilecek.

Kabul edilirse, teklif sahibinin sadece Ofcom’un kendi yerel ağını kurmak isteyen bir işletme için £ 85 kadar düşük olabileceğini söylediği maliyetleri karşılaması gerekir.

Spektrum müdürü Philip Marnick, “Mobil operatörler ülke çapında hizmet vermek istiyor, ancak bazı yerlerde tüm spektrumları kullanmıyorlar, bu yüzden bazıları diğerlerinin kullanması için uygun olabilir.” dedi.

“İnsanların yeni ve ilginç şeyler yaptıkları kırsal alanlarda ya da daha endüstriyel şeylere ve 5G hizmetlerine yönelirken fabrikaları ya da ofislerin içinde, aslında yeni hizmetleri dağıtmanın bir yolu olarak insanların spektrumunu kullanmalarını istiyoruz. Biz sadece insanların onu kullanmasını ve yapmasını istiyoruz.”

Ancak dört ana mobil ağdan en az biri, bu yeni teklif sisteminin potansiyel olarak spektrum planlarıyla çakıştığını söyledi.

Üç İngiltere’nin Genel Danışman ve İdari İşler Müdürü Stephen Lerner, yaptığı bir açıklamada şunları söyledi;

“Bu emellerin 3.8 Ghz4.2 GHz bandındaki mevcut kullanıcıların spektrum hakları ile dengelenmesi gerekiyor.

BT ve Virgin ile rekabet halinde 5G ev geniş bantı sağlamak için bu spektrumu kullanmak için heyecan verici planlarımız var.””Gruba sürekli erişim bu tutkunun temelini oluşturuyor.

Bu nedenle, yeni kullanıcıların planlanan 5G dağıtımımıza müdahale etmemesini sağlamak için Ofcom’u çağırıyoruz.”

Ofcom, diğer kullanıcılarla parazit olmaması için her teklifi değerlendireceğini açıkladı.

5G Denemeleri ve Tarım Sektörü

Somon, yılda 720 milyon £ değerinde olan İngiltere’nin en büyük ikinci gıda ihracatı .

Tehlikeli hava koşulları ve uzak deniz konumlarında, balık sağlığını çeşitli sensörlerle uzaktan izleme yeteneğinin, bir sistemdeki birçok farklı cihazı birbirine bağlayabilen 5G teknolojisi için ideal bir test olacağı düşünülüyordu.

Her kafes 25.000 balık tutar, bu nedenle toplanacak çok fazla veri vardır.

İskoç Sea Farms bölgesel bölge müdürü Richard Darbyshire, ekipmanları orijinal olarak daha sağlam hale getirmek ve buraya geldiğimiz kış havalarına dayanabilmek için ‘Orkney-fied’ olması gerektiğini düşünüyor. Aralık ve Ocak aylarında sistem oldukça vahşileşebilir ve 140 Mph‘ye varan rüzgar rüzgarlarında zirveye çıkabilir.

Sudaki sensörler balıkları beslemek için en iyi zamanı elde etmek için tuzluluk, sıcaklık ve oksijeni ölçer. Yemleme, üretim prosesinin en pahalı parçasıdır ve gıda ton başına 1.400 pound kadardır.

Otomatik besleme sistemleri, 5G denemeleri bağlantı üzerinden bir wi-fi ağında çalışıyor ve aynı anda dört besleyici çalışıyor.

Gelecekte, balıkların sağlığını sudan çıkarmadan kontrol etmek için yüksek çözünürlüklü kameralar da kullanılabilir.

5G Rural First ortaklarından biri olan Cisco’nun inovasyon direktörü Nick Chrissos, konu ile ilgili şu sözleri sarf etti;

5G, 4G’de sahip olmadığımız belki birkaç unsur getiriyor.

Yüksek bant genişliği ve düşük gecikme süresi getiriyor, sinyalin ileri geri gittiği zaman çok daha hızlı hale geliyor ve bu da uzak bölgeler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabileceğimiz anlamına geliyor.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

17 − five =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi