Özelleştirilebilir Vivaldi İnternet Tarayıcısı, Android’e Geliyor

Yazar: Kağan Arcael
Vivaldi İnternet Tarayıcısı, Mobil Versiyonu

Şirketin kendi iddialarına göre tamamen özelleştirilebilen, Google, Firefox ve Razer gibi markalar ile uyumlu olan internet tarıyıcısı Vivaldi, Android’e geliyor.

Bir başka internet tarıyıcısı olan Opera’nın eski geliştirici ekibinde çalışan kişiler, farklı bir internet tarayıcısı olan Vivaldi yazılımını geliştiriyor.

Vivaldi’nin iddiası, tamamen kendi kullanımınız ve isteğiniz doğrultusunda özelleştirebileceğiniz bir internet tarayıcısı yapmak. Bu güzel düşünceye sahip internet tarayıcısının geliştirici ekibi, Android için beta versiyonu yayınladı.

Söz konusu internet tarayıcısının Android sürümü, mevcut Vivaldi kullanıcılarına aşina oldukları bir dizi özellik sunuyor. Eğer yeni bir sekme açtıysanız, düzenlenen ve özelleştirebileceğiniz kaydedilmiş site kısayollarının ve yer işaretlerinin ızgaraları olan Hızlı Aramalar kısmını görürsünüz.

Doğrudan arama yapmadan, sadece belirli bir arama motorunu kullanmak istiyorsanız, adres çubuğuna örneğin DuckDuckGo için “d” gibi özel takma adlar yazabileceksiniz ve aramanız bu motor üzerinden gerçekleşecek.

Vivaldi ile Verilerinizi Senkron Edin

Ayrıca geliştirici ekibin iddialarına göre oldukça yüksek seviyede özelleştirilebilir olan Vivaldi internet tarayıcısı, yer işaretlerini, Hızlı Aramalar kayıtlarını, tarayıcı ile giriş yaparken kullandığınız şifreleri, forum gibi otomatik doldurma bilgilerini, masaüstü ve mobil oturumlarınızda kaydettiğiniz notları senkronize etmenize izin vereceğini ve bu verilerin, varsayılan olarak uçtan uca şifreleme ile korunduğunu iddia etti.

Ayrıca bulunduğumuz 2019 yılı içerisinde dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcıları arasında bulunan Opera ekibinden ayrılıp, kendi internet tarayıcılarını kurma serüvenine giren geliştirici ekip, söz konusu internet tarayıcısı için istenilen verilerin Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi en ünlü internet tarayıcılarından alınabileceğini ve senkron edilebileceğini söylüyor.

Söz konusu yeni internet tarayıcısı, Norveç, İzlanda‘lı olan bir iş adamı ve bilgisayar programcısı olan Jon Stephenson von Tetzchner tarafından kurulmuştur. Jon Spethenson, 2010 yılının Ocak ayında Opera Software şirketinin CEO koltuğuna oturdu fakat söz konusu şirketi kurmak için 2011 yılının Haziran ayında Opera Software’dan ayrıldığını açıkladı.

2013 senesinin Aralık ayında Jon Stephenson, Vivaldi Technologies şirketini kurdu. Ayrıca bu kurduğu şirketi takiben bir forum, blog sistemi, sohbet sistemi, fotoğraf paylaşımı ve Vivaldi Mail adlı ücretsiz bir E-Posta hizmeti içeren çevrimiçi topluluk sitesi vivaldi.net internet sitesi ile Vivaldi Technologies, ilk işine başladı.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

4 × two =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi