Rus Aktivist, Drone ile Polisten Veri Çalmayı Başardı

Yazar: Emirkan Karaduman
Siber Güvenlik

Bir Rusya’da yaşayan bir rus aktivist, polislerin araştırmaya çıktığı sırada verileri polislerden çalmak için bir insansız uçak kullandı.

Sergey Boyko, polisin gizli verilerini ele geçirmelerini önlemek için yerel Rusya saati ile akşam saat 22.00’da polis, kapısının fotoğraf ve videolarını çekerken insansız uçak ile sabit veriler gönderdiğini ve onları engellediğini açıkladı.

Söz konusu polis araması, Rusya devletine muhalefet bulunan ülke çapındaki standart işlemin bir parçasıydı. İktidar partisinin Moskova’daki yerel seçimlerde büyük kayıplara uğramasının ardından son birkaç gün içinde yaklaşık 200 baskın ve veri araştırması yapıldı.

Bir kadın, arkadaşı tarafından Rusça çekilen bir YouTube videosunda, Sibirya kentinde yaşayan aktvist Boyko, polisin içeri girmesini beklerken yüksek bir apartman bloğundaki dairesinden bir drone bıraktığını anlattı.

Bay Boyko, seçmenlerin Pazar günü belediye meclisi seçiminde taktiksel oy kullanarak, Birleşik Rusya Partisi‘nin adaylarını yenmesi için kampanya yürüten muhalefet lideri Alexei Navalny’nin hareketinin yerel şubesine başkanlık ediyor.

Aktivistler, baskınların yetkililer tarafından seçimler esnasında yaşanan aksilikler için adeta bir intikam olduğunu söylüyor.

Rus Aktivist Dronenin İçinde Gizli Bilgiler Saklıyor

Bay Boyko’nun arkadaşı, çiftin sivil giysilerle içeri girmeye çalışan erkekleri ve içeri girmek isteyen maskelileri bulmak için yüksek sesle kapıya vurularak uyandırıldığını söyledi.

Eylemciye göre söz konusu drone, çeşitli sabit diskler, yarı iletken sürücüler ve polisin eline ulaşmaması gereken çok önemli bilgileri içeren USB bellekler ile doluydu. Aktivist Boyko, söz konusu kendi YouTube videosunda, yetkilerin resmi polis olduklarını kanıtlamaya uğraşmadan, kapısını kırma girişiminde bulunduğunu söyledi.

Navalny kampanyasında para aklama şüphesiyle ilgili suç soruşturmasının bir parçası olarak Perşembe günkü 40’tan fazla Rus kentinde planlanan baskınlar düzenlendi.

Muhalefeti savunan gönüllüler, sorgulanmak üzere göz altına alındı. Ayrıca kişilerin kişisel bilgisayar, akıllı telefon ve tabletlerine el kondu. Ayrıca bazı kişilerin ise kişisel banka hesapları donduruldu.

Bay Navalny’e Karşı Aşağılama

Kuruluşun Novosibirsk‘te bulunan genel merkezi de aramaya tabi tutuldu. Bay Navalny ve destekçileri kara para aklama iddiasının gülünç olduğunu ve katılan fonların, halkın kendi isteği ile yaptığı bağışlar olduğunu söyledi.

Söz konusu dava, yetkililerin Moskova şehir meclisi seçimlerinden kilit muhalefet adaylarını engelleme kararına karşı yaz boyunca düzenlenen bir dizi protesto sonrasında başlatıldı. Bay Boyko‘nun başarılı bir şekilde tahliye edilmesinden bir gün sonra aktivistlerin insansın uçağı kullanması sonsuza dek yasaklandı.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

11 − 9 =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi