Steelseries Rival 650 Gerçekten Piyasanın En İyisi mi?

Yazar: Eren Coşkun
Steelseries Rival 650 - Görsel: Eren COŞKUN

Ünlü SteelSeries Rival 650 oyuncu faresi, kendini Dünyanın en iyi kablosuz E-Spor faresi” olarak övüyor. Peki gerçekten öyle mi?

Öncelikle SteelSeries, bu yeni ve çok övündüğü modelinde bir konuyu değiştirmek istemiş; “Kablosuz oyuncu faresi gecikme yapar!” düşüncesini kırmayı deneyen Steelseries, hedefine ulaşmış gibi görünüyor. Görünüş olarak Rival 600‘den farksız olan Rival 650 kablosuz oyuncu faresi, kablosuz olmasının yanı sıra 600’den biraz daha ağır bir oyuncu faresi.

Çünkü içerisinde kablosuz modülünü ve batarya hücrelerini bulundurması gerekiyor. Tabii bu durum da haliyle ürüne ağırlık olarak geri dönüyor. Ancak bence bir kullanıcı olarak bataryadan çok memnun kalabilirsiniz ve verdiği bu ağırlığı gözardı edebilirsiniz.

Piyasadaki oyuncu farelerinin çoğunda ağırlık ekleme veya hafifletme işlemi, farenin optik kısmının bulunduğu alt taraftan bir kapak ile gerçekleştiriliyor. Fakat Steelseries Rival 650 bu durumu farklı bir şekilde alt kısımdan yapılıyor. Rival 600 ve Rival 650 modellerinde, yandaki parçalar sökülebiliyor ve bu sayede farenin içerisine daha çok ağırlık eklenebiliyor veya çıkartılabiliyor.

Böylece Steelseries Rival 650 modeli, sizin için daha stabil ve en uygun hale geliyor. Tabii bir oyuncu faresinde olmazsa olmaz o güzel ışıklandırmayı bulunduruyor. Tam 8 adet bağımsız LED sistemine sahip Rival 650, çok güzel bir RGB sistemine sahip ve bu sayede oldukça yakışıklı bir hale geliyor. Bunları, özel Steelseries yazılımı içerisinden istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz ve hatta müziğe duyarlı bile yapabiliyorsunuz. LED ışık teknolojisi, ne kadar az tüketim sağlasa da bir kablosuz fareye ışıklandırma koymak, batarya ömrü açısından cesaret isteyen bir durum fakat Steelseries, bu konuda da kendisine oldukça güveniyor gibi görünüyor.

Steelseries Rival 650 Özellikleri

Sırada farenin teknik özellikleri var. Ayrıntılı şekilde bir liste halinde farenin özelliklerine göz atalım;

  • Özel Quantum kablosuz sistem ile 1000 Hz (1ms) oyun deneyimi sunar.
  • 15 dakikalık hızlı şarj ile 10 saatten fazla kullanıma olanak sağlıyor.
  • TrueMove3 Optik Sensör sayesinde gecikmeyi hissettirmiyor.
  • Anlık yerden kaldırma tespiti için ikincil derinlik sensörü mevcut.
  • Sınıfına göre oldukça güçlü olan 32 Bit Arm işlemci kullanıyor.
  • 100 DPI – 12.000 DPI değerlerini destekliyor. Bu ayarı 100 CPI kademeli değişime sahip.
  • Bağımsız 8 adet özelleştirilebilir RGB LED bölgesi mevcut.
  • Bütün ağırlıklar eklendiği durumda farenin toplam ağırlığı 153 gram gibi bir seviyeye kadar yükseltilebilir.
  • SteelSeries Engine ile istediğiniz özelleştirmeleri, kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Gerçekten düşünecek olursak; 15 dakikalık şarj süresi sonrası bize sunduğu batarya ömrü gerçekten fazlasıyla uzun. Bu kadar küçük bir gecikmeyle sizi kablolardan kurtulup, kablosuz fareye geçmeye teşvik edebilir. Ayrıca SteelSeries maksimum kararlılık için TrueMove3 sensörünü kullanıp, oyunlarda oldukça akıcı bir şekilde hareket etmenizi sağlarken, herhangi bir hata olmaması için ise derinlik sensörü de eklemekten kaçınmamış.

Kişisel ayarlarınıza göre belli bir mesafenin üzerinde, farede hata olmaması amacıyla TrueMove3 sensörünü çalıştırmıyor. Derinlik sensörünün devreye girmesi için kendi sınırlarınızı belirleyebiliyorsunuz. Böylece derinlik sensörü, sadece çalışmasını istediğiniz zaman çalışıyor ve hata payını gerçekten düşürüyor.

Yüksek CPI aralığı ile oyunlarda rahat bir biçimde kendinize göre bir hassasiyet belirleyebiliyorsunuz. 8 bölgeli RGB aydınlatması, açıkçası oyun oynarken sizin dikkatinizi dağıtabilir. Ağırlık ekleme veya çıkartma durumunda, ağırlıkların düzeni ile rahat bir biçimde, herhangi bir sorun yaşamdan istediğiniz ağırlığı ayarlayabiliyorsunuz.

Açıkçası Steelseries Rival 650 isimli oyuncu faresi, kendisine “Dünyanın en iyi kablosuz E-Spor faresi” demekte haklı.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

9 − 4 =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi