Turkcell SuperBox İncelemesi ve Uzun Kullanım Deneyimi

Yazar: Eren Coşkun
0 yorum

Sıkça merak edilen, ünlü GMS operatörünün ürünü Turkcell SuperBox incelemesi ile karşınızdayız. Her şeyi detaylıca anlatıyoruz.

Yaklaşık 6 aydır kullandığım SuperBox 4.5G Sınırsız internet paketi ile bir çok işlem yaptım ve fazlasıyla test ettim. Gerek canlı yayın yapmak, gerek oyun indirmek ve benzeri yüksek internet bağlanıtısı gerektiren birçok işlemi yaptım ve ayrıntılı bir şekilde test ettim.

Farklı bölgelerde ne gibi hızlar aldığını test ettim, seyir halinde iken ne gibi değişimler olduğu gözlemledim ve bunun için sizlere özel bir inceleme hazırladım.

Turkcell SuperBox İncelemesi ve Performansı

Öncelikle modemin, yani bu cihazın size sağladığı en iyi özellik tak ve çalıştır mantığı ile kullanıabilmesi. İstediğiniz yere gidip, orada bir fişe bağlamanız, ürünü tam performansta kullanabilmeniz için yeterli. Normal modemlerin aksine Turkcell 4.5G Sim Kart ile çalıştığından dolayı oyunlardaki ping, yani gecikme değeriniz, diğer kullanıcılara göre anlık olarak yaklaşık 10 ms ile 20 ms ping daha fazla oluyor. Ancak oldukça yüksek hızı ile bu negatif durumu telafi ediyor.

Bence söz konusu cihaz fazlasıyla havalı gözüküyor. Sadece normal modemlerden birazcık daha büyük bir boyuta sahip. Cihazın üretici firması olan Huawei, 600 Mbps indirme ve yükleme hızına kadar destekleyebilen bir ürün geliştirmiş. Bu konu dahilinde ürüne bakacak olursak fazlasıyla yeterli bir modem üretmiş.

Ayrıca modemin üzerinde 2 adet LAN çıkışı da bulunmakta. Yani ürünü sadece kablosuz kullanmak zorunda kalmayıp, istediğiniz 2 adet cihazı kabloyla bağlayabilirsiniz. Turkcell SuperBox, baz istasyonunun yoğunluğuna bağlı olduğunda bir gün içerisinde fazlasıyla farklı hızlar verebiliyor. Kendi evimde test ettiğim ürünün her 30 dakikada bir hız testlerini gerçekleştirdim. Yaptığım hız testleri için OOAKLA‘nın dünyanın en çok kullanılan hız testi sistemi olan speedtest.net platformuna güvenmeyi tercih ettim.

SuperBox’ın Hız Testi Sonuçları:

——————Saatİndirme Hızı OrtalamasıYükleme Hızı OrtalamasıPing Değeri Ortalaması
Sabah Saatleri:07:00 – 12:00220 Mbps48 Mbps34 ms.
Öğlen Saatleri:12:00 – 18:00125 Mbps29 Mbps41 ms.
Akşam Saatleri:18:00 – 00:00165 Mbps40 Mbps32 ms.
Gece Saatleri:00:00 – 07:00239 Mbps49 Mbps23 ms.

Birkaç gün boyunca gerçekleştirdiğim testler esnasında İzmir’in en yoğun bölgelerinden biri olan Karşıyaka ilçesinde bu değerleri aldım. Tabii bazı bayram gibi özel günlerde ufak farklılıklar oluyor. Yolculuk sırasında modem sürekli bağlantı kurmaya çalıştığı zaman ara sıra kesilmeler oluyor çünkü bazı yerlerde bildiğiniz üzere akıllı telefonlarda bile bağlantı problemleri yaşayabiliyoruz.

Ayrıca Türkiye’nin en güzel tatil beldelerinden biri olan Çeşme bölgesinde normalde sinyallerin zayıf olmasına karşın Turkcell SuperBox, yukarıdaki değerlere fazlası ile yakın değerler verdi.

SuperBox ile Oyun Deneyimi

Ping, yani gecikme değeri olarak tek sıkıntısı bu modemin dediğimiz gibi 4.5G kullanması sebebi ile gecikmesi normalden fazla olmasıdır. Bu durum oyunda sizi çok fazla etkilemiyor.

Steam üzerinden test yapmak istediğim zaman Grand Theft Auto 5 isimli 85 GB büyüklüğe sahip oyunun indirme testini de gerçekleştirdim. Test sonuçlarıma göre Windows 10’un Steam programı üzerinden yaklaşık 43 dakika içerisinde oyunu indirmeyi başardım. Tabii ilk önce bu modeme sahip olmadan önce baz istasyonu testlerini Turkcell üzerinden yapmanızı öneririm. Aksi halde kötü değerlerde alabiliyorsunuz.

Kullandığım sınırsız 4.5G paketin 22.08.2019 tarihi itibarıyla fiyatı ay başına 259 TL olarak belirtiliyor. Bana kalırsa fiyatın karşılığını özellikleri ile vermeyi gayet başarıyor. Çantanıza atıp, istediğiniz yerde kullanabilmek isterseniz PowerBank ile bile çalışabilen bir modem sizin için taşınabilir bilgisayarlarınızın veya telefonunuzun en iyi dostu olabilir.

Bu modemin sabit bir hıza sahip olmadığını ve gecikme değerinin de baz istasyonuna göre değişebileceğinin altını çizmem gerekiyor. Bu riski almadan önce sıkıntı yaşamamak için test yapmanızı öneririm. Kendi testlerinizi yaptıktan ve satın almaya karar verdikten sonra Turkcell ile iletişime geçiyorsunuz. Turkcell, siz yapsanız da yapmasanız da temel bir test için ürünü size satmadan önce kullanacağınız alana geliyor ve ayrıntılı testler gerçekleştiriyor.

Bu modemi daha çok canlı yayın yapan ve platformlar üzerinden gelir elde eden kişiler tercih ediyor. Yükleme hızı değerinden dolayı canlı yayın yapmak için çok sağlıklı bir cihaz. Çünkü onlar için fazlasıyla büyük bir rahatlık oluyor.

Turkcell SuperBox ürününün kendi kullanım deneyimime göre olumlu ve olumsuz yönlerini belirttim. Sizlerden de bu modemi kullanan var ise ve bu konu hakkında daha çok detay vermek isteyen takipçilerimiz, yaşadıkları deneyimleri aşağıda bulunan yorum kısmında belirtebilirler.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

two × one =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi