UPS İnsansız Kamyonları Kullanarak Kargo Teslim Ediyor

Yazar: Emirkan Karaduman
UPS Yeni Kargo Sistemi

UPS, bugün yaptığı açıklamada girişim sisteminden TuSimple’ın azınlık hissesi satın aldığını paylaştı ve ayrıntılar ortaya çıktı.

UPS, Mayıs ayından bu yana iki şirket arasındaki yeni bir ortaklığın bir parçası olarak Phoenix ve Tucson, Arizona arasında kargo taşımacılığı yapan özerk kamyonculuk başlangıcı TuSimple’a sahipti. 

TuSimple daha önce Mayıs ayında Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi ile bir ortaklık kurmuştu ve burada başlangıç ​​kamyonları, USPS‘nin Phoenix, Arizona, Dallas ve Teksas dağıtım merkezleri arasında 1000 mil uzaklığa posta taşıdı.

UPS ve TuSimple

2015 yılında kurulan TuSimple, dünyayı büyük ölçüde dokuz kamerayla gören, başlangıçtaki kendi kendine sürüş teknolojisi ile donatılmış Navistar kamyonlarını kullanan bir dağıtım şirketi. 

Her kamyon bir çift LIDAR sensörüyle donatılsa da başlangıç, Tesla’nın otomobillerinde kullandığı gibi vizyon tabanlı bir özerk sistem geliştirmeye odaklandı. Başlangıçta zaten Nvidia ve Çin menşeli teknoloji şirketi Sina tarafından destekleniyor. San Diego, California ve Pekin’de bir genel merkezi de mevcut.

Bu satın alım işlemi, UPS’in kendi ağındaki 4. seviye kamyon özeti taşımacılığının gerekliliklerini daha iyi anlamasına yardımcı olacak. 4. seviye, belirtilen seviyeye getirilen tam otonom anlamına gelen kendi kendine çalışan araçlar için Otomotiv Mühendisleri Derneği tarafından belirlenen resmi bir standarttır.

Kullanılan kamyonlarda, halen ABD’de çalışan diğer otomatik sürüş pilot programlarının çoğunda olduğu gibi sistemi izleyen bir güvenlik sürücüsü ve bir mühendis var.

Dünyanın en büyük yolcu taşıma hizmeti sistemlerinden biri olan Uber, geçtiğimiz yaz, kendi kendine sürüş yapan SUV kategorisindeki test araçlarından birinin bir yayayı öldürmesinden sonra otonom testlerini durdurdu. TuSimple, sadece birkaç rotada sınırlı bir kapasitede olmasına rağmen hala devam eden gerçek ticari araç sistemine sahip şirketlerden biri.

TuSimple ile ortaklık, özellikle Amazon kendi dağıtım altyapısını oluştururken, UPS’in işini geleceğe dönük hale getirme arzusunun en son ve en önemli işaretidir. Ayrıca UPS, kendi özel drone dağıtım hizmeti üzerinde çalışıyor. Şirket, sahip olduğu elektrikli kamyon sayısına uyan tüm araçları kullanmayı planlıyor.

Ayrıca Rival FedEx kısa bir süre önce Amazon ile olan sözleşmesini yenilemediğini açıkladı. Ancak UPS şu anda tamamen farklı teknoloji şirketi ile çalışıyor.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

two × four =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi