Verizon, Tumblr’ı WordPress’e Resmi Olarak Satıyor

Yazar: Emirkan Karaduman
Verizon, Tumblr'ı Wordpress'e Resmi Olarak Satıyor

The Wall Street Journal’a göre Verizon, Tumblr’ı Automattic Inc. şirketine açıklanamayan bir miktarda satmayı kabul etti.

Verizon, Yahoo’yu satın aldıktan sonra ilk kez 2017’de Tumblr’ı satın alma kararı vermişti. Şirket, bu yılın başlarında bir satış yapmaya başladı.

Automattic’in Tumblr’ı 20 milyon dolardan daha az bir fiyata satın aldığı söylentileri geziyor ve Axios’a göre 2013’te ödediği 1.1 milyar dolar değerindeki bir site için çarpıcı bir düşüş gösterdiğini söylüyor.

Her ne kadar mantıklı olsa da Tumblr, bir zamanlar blog dünyasında ve sosyal medyada dikkate alanında son derece etkili bir güçtü. Ancak Yahoo ve Verizon’un mülkiyetinde değeri oldukça düşmüş gibi görünüyor.

Bu arada Instagram, Snapchat ve YouTube gibi platformlar bu boşluğu doldurmak için harekete geçti ve sonuç olarak çok daha büyük kültürel güçler haline geldiler. Yine de Tumblr çok aktif ve özel bir topluluğa sahip.

Verizon Getirdiği Yasakların Nedenlerini Sıralıyor 

Verizon’un yaşadığı büyük sıkıntılar sonrasında, Aralık ayında platformda yetişkinlere yönelik içeriği yasaklamaya karar vermesi durumunda geçen yıl Verizon liderliğinde çok belirgin bir hal aldı. Tumblr, cinselliğini araştırmak, ifade etmek ve bu ilgi alanlarını paylaşan bir çevrim içi topluluk bulmak için platformu kullanan birçok LGBTI üyesi için güvenli bir sığınak görevi görüyordu.

Her tür cinsellik içeriğini yasaklama kararı, sitenin boykot edilmesine yol açtı ve Tumblr’ın kullanıcı tabanının önemli bir bölümünü yabancılaştırdı. Automattic Inc.‘in CEO’su Matt MullenwegJournal’a verdiği demeçte şunları söyledi;

“Bu kararları tersine çevirecek bir plan yok . Bunun yerine Tumblr, WordPress’e tamamlayıcı bir site gibi davranacaktır.” 

Rapora göre WordPress’in bir tamamlayıcısı olmanın bir kısmı muhtemelen hizmetleri ve işlevselliği paylaşmaktır.

Tumblr, yöneticilerin WordPress’in kendi mobil platformunu kullanmak için kullanabilecekleri bir mobil arayüze sahip. İki şirketin başka hangi hizmetleri paylaşabileceği belli değil ancak her ikisinin de blog platformları olduğu ve WordPress’in blog işinden gayet iyi anladığı kesin.

2007’de Tumblr’ı kuran David Karp, Kasım 2017’de şirketten ayrıldı. O sırada gerekçesinden bahsetmedi ancak şirketin geleceğine inandığını kendi kişisel bir yazısında söylemişti.

 Karp, bu kişisel blog paylaşımında ayrıca şunları da söylemişti;

“Kararımın, kişisel tutkularımdaki aylarca süren düşüncelerden sonra geldiğini anlamanızı rica ediyorum. Tumblr’ın geleceği veya sahip olabileceği topluluk, düşündüğümden daha fazla olacak, buna eminim.”

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

12 − 3 =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi