Yapay Zeka Sağlıkta Büyük Bir Devrim Gerçekleştirebilir mi?

Yazar: Emirkan Karaduman
AI, Yapay Zeka

Yapay zeka ilerlemelerinin, hayatımıza getirebileceği en büyük yenilik alanlarından biri kuşkusuzdur ki sağlık sektörüdür.

Bu makalemizde tüm umut ve yutturmaca ortasında, yapay zeka konusunda gerçek yenilik ve gelişmelerin, hastaların tedavi şekline etkilerini soruşturuyoruz.

Oxford Üniversitesi Said Business School‘da AI araştırmalarında önde gelen düşünürlerin bazıları bu hafta üniversite dışında bir toplantı gerçekleştirdi. Bu söz konusu dikkat çekici toplantıda, yapay zekanın, otonom araçlar ve insan üzerindeki etkileri gibi şeyler hakkında şaşırtıcı tartışmalar yapıldı.

Ancak sağlık hizmetleri panelleri, büyük diğer birçok konudan daha fazla kalabalık çekti. Bu toplantı ve tartışmalar sonucunda araştırmacıların, yakın bir gelecekte hastanelerde görülmeye başlayacak somut sonuçların ortaya çıkmasını beklediği ortaya çıktı.

AI’yı tıpta kullanmak için akademi ve ticaret dünyasında çalışan üç Oxford merkezli bilim insanıyla iletişime geçildi. Brainomix’in CEO’su Michalis Papadakis, bundan yıllar sonra yapay zekanın, felç teşhisi ve tedavisi konusunda doktorlara yardım edeceğini düşünüyor.

Felç hastalarından elde edilen sonuçlara göre yapay zeka, hastaları iyileştirme potansiyeline sahip. Bu konu ile alakalı Brainomix CEO’su Michalis Papadakis, şu şekilde konuştu;

“Şu anda her 30 dakikada bir kurtarılmış, ölmüş veya kalıcı olarak sakat kalmış bir felç hastası, tedaviye kabul edilmek umuduyla hastanelere akın ediyor. Fakat hastanelerdeki çoğu uzmanlar, hastayı teşhis etmek konusunda uzmanlığa sahip değil. Bu olumsuz durum da hastaların tedavi süreçlerini uzatıyor ve ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Binlerce beyin taramasından elde edilen verilerle geliştirilen ürünü, doktorların bir hastanın felç geçireceğinden şüphelenildiğinde gereken karar alımlarını hızlandırmaya yardımcı oluyor.

Yapılan araştırmalar, doktorların, sistemi kullanırken hassasiyetlerinin, şu anda manuel olarak yaptıklarına kıyasla taramalardaki felç hasarını teşhis etme yeteneklerini önemli ölçüde arttırdığını gösterdi.

Michalis Papadakis, en büyük zorluğun doktorlara bu yeni çalışma şeklini benimsetmek olduğunu itiraf ediyor. 

Oxford’da 1993 yılına dayanan iş gücü servislerindeki fetal izleme birimlerinden yine büyük bir veri deposu toplamaya dayanan bir projenin başlamasına sadece 10 yıl kaldı. Bu projenin amacı ise nadir durumlarda bebek, solunum problemleri çektiği süre ve beyin hasarı çektiği sürede doktorların ve ebelerin uyarılabildiği süreci otomatikleştirmek.

Doktorların üzerindeki yükü hafifletmek ve işleyişi hızlandırmak için geliştirilen sistem, tüm bu grafikleri izler ve uzman doktorlara daha rahat bir çalışma alanı sağlayarak, hastaların daha iyi hizmet almasını hedefler.

Yapay Zeka Sisteminde Kullanılması Gereken İlaçlar Nedir?

On yıl boyunca bir hastanede kendisini temel alan ve tıp hakkında elinden geleni öğrenen bir bilgisayar bilimcisi olan Dr. Georgieva, araştırmasını ticari bir girişime dönüştürmek için acele etmeyecek. Algoritmaları ile fizyolojik verilerin kütlesi arasındaki etkileşimin ne kadar karmaşık olduğunu ve yapay zeka sisteminin daha iyi sonuçlar üretmesinin ne kadar net olduğunu vurgulamaktadır.

AI fikirlerinden, gerçek dünya ürünlerine giden yol, daha önce Oxford Üniversitesi Yapısal Biyoinformatik Profesörü Charlotte Deane‘nin bir eseridir. Kendisi ve doktora öğrencileri, ilaç keşfedilmesinde yapay zeka kullanma problemi, yeni ilaçlar yaratmanın uzun ve pahalı süreci ile ilgileniyorlar.

30 yıl gibi uzun bir süre alan fikir ve 2 milyar dolar maliyete mal olan yeni bir ilacı, bir yapay zeka sistemi %10 azaltabilecek ve bu durum gerçekten inanılmaz bir fark yaratacak.

Profesör Deane, günümüzde çıkan çoğu sağlık ve yapay zeka odaklı habere inanmadığını söylüyor. Söz konusu bilişim sistemi etrafındaki yalan haberlere yardımcı olmak istemediğini ancak gerçekten ilerleme kaydedildiğini söyledi;

Zorluklar gerçekten çok fazla ve çok büyük. Çünkü hastalardan elde edilen biyolojik veriler, çok karmaşık, özel ve başa çıkılması zor. Ancak şu anda sahip olduğumuz algoritmalar bize bir fırsat verme potansiyeli taşıyor. İşte gözle görünen gerçek fark bu.”

Bununla birlikte Profesör Deane, kendi araştırmasında bir sorunla karşı karşıya kalıyor. Doktora öğrencileri, Oxford’da kümelenmiş biyoteknoloji şirketleri tarafından işe alınmaya devam ediyor. Yine de üniversite ve ticari araştırmacılar arasındaki yakın ilişkiler, bu kenti yapay zeka ile sağlık hizmetlerinde devrim yapmak için küresel savaşta küçük ama kararlı bir güç merkezi yapıyor.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

12 − 8 =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi