Yeni Microsoft Surface Pro X ve Windows 10X Tanıtıldı

Yazar: Kağan Arcael
Microsoft Surface Pro X Görseli

Tüm dünya genelinde oldukça dikkat çeken Microsoft Surface Pro X tanıtıldı. O halde ayrıntıları ve özelliklerini inceleyelim.

Windows, günümüzün tablet ve telefon kullanıcılarının modern standartlarına göre şişirilmiş büyük bir işletim sistemidir. Bu herkes tarafından bilinir. Ancak Microsoft her şeyi basite indirmeye çalışıyor ve kullanıcılar çoğunlukla isyan ediyor. Şimdi, şirket resmen yeni ilan edilen ve basit sürüm olan Windows 10X ile bu isyanlara karşı tekrar bir deneme yapıyor. Fakat bu sefer hatalarından ders çıkartmış gibi görünüyor.

Yeni ve daha düşük gereksinimlere sahip olan Windows 10X hakkında bilmeniz gereken en önemli şey, yalnızca Windows Mağazası’ndaki uygulamaları veya internette kullanılan uygulamaları değil, geleneksel Windows masaüstü yazılımlarını da çalıştırma yeteneğine sahip olduğudur.

Microsoft, yeni Surface Pro X ile birlikte tanıtılan Windows 10X’in bu eski yazılımları çalıştırmasına olanak sağlayacak çok önemli gelişmeler yapmış.

Micorosft Surface Pro X ve Windows 10X

Microsoft, söz konusu yeni ve nispeten hafifletilmiş Windows sürümünü, yeteneklerinin karşılayabilecek yeni bir cihaz serisi için tasarladı. Yeni duyurulan kendiliğinden çift ekrana sahip ve katlanabilen bu yeni cihaz, Windows ile muhteşem çalışacak.

Windows 10X ile şirket, farklı bir deneyim yaşatabileceğini açıkça ortaya koyuyor. Çift ekrana, katlanabilme özelliğine ve tamamen kendisi için hazırlanmış yeni işletim sistemine sahip bu cihaz, rakibi birçok markadan öne çıkıyor çünkü sunduğu deneyim, şimdilik diğer bütün cihazlardan daha iyi.

Aslında bu tür cihazlar, yenilikçi tablet ve bilgisayar tasarımları olabilir. Microsoft, cihaz hakkında paylaştığı bir blog yazısında, şu şekilde açıklamada bulunuyor;

Windows 10X, çok pozisyonlu çift ekranlı bilgisayar sistemlerine en yakın deneyimi sağlamak için inşa edilen Windows 10’un en iyi sürümüdür.”

Microsoft

Ancak şaşırtıcı bir şekilde Microsoft, çift ekranlı cihaz sistemini sadece bu ürününde kullanmayacak. Ünlü yazılım devi şirket, yakın gelecekte yeni bir çift ekranlı akıllı telefon tanıtmayı planlıyor. Fakat söz konusu akıllı telefon, yeni Windows 10X işletim sistemini kullanmak yerine, Android işletim sistemini kullanacak gibi görünüyor.

Bunun sebebi de Microsoft’un akıllı telefon piyasasında daha önce yaşadığı başarısızlık var. Windows Phone adı altında akıllı telefon piyasasına giren dev şirket, oldukça büyük bir başarısızlık yaşadıktan sonra piyasadan çekilmişti. Çünkü işletim sistemi bana ve diğer milyonlarca kişiye göre hiç kullanışlı değildi. Yine de Microsoft, bu sefer akıllanmış gibi görünüyor ve kendisini, Android’in güvenli kollarına atmayı planlıyor.

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

13 − nine =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi