Yurt Dışından iPhone 11 Almak Mantıklı mı?

Yazar: Eren Coşkun
iPhone 11 Odaklı iPhone Görseli

Ülkemizde neredeyse sürekli olarak konuşulan konuyu bugün tekrardan ele alarak, yurt dışından iPhone 11 almanın ne kadar mantıklı olduğunu konuşacağız.

Ülkemize geldiği zaman yaklaşık 12.500 TL gibi bir fiyat etiketine sahip olması beklenen iPhone 11 Pro‘yu yurt dışından alıp, ülkemize getirmek getirmek avantajlı mı?

Her şeyden önce senaryoyu kurmak istiyorum. Yurt dışından bir akıllı telefon almak için yapılması gerekenleri, bu senaryo aracılığı ile ayrıntılı şekilde, fiyatları ile birlikte anlatacağım. Ayrıca senaryo içerisinde Amerika’da harcanan parayı Dolar üzerinden anlatacağım. Sonra ise bir tablo halinde Türk Lirası cinsinden fiyat listesini ve toplam maliyetini konuşacağız. O halde en az harcama ile iPhone 11 satın almayı hedeflediğimiz senaryomuz ile başlayalım;

Öncelikle ulaşım konusuna göz atalım; Tabii ki cihazı satın alacağımız ülkeye yürüyerek gitmeyeceğiz. Sonuçta bir okyanus veya deniz, yürüyerek veya kürek çekerek geçilemez. Biz, yurt dışından iPhone 11 satın alma maceramızı gerçekleştireceğimiz ülkeyi Amerika Birleşik Devletleri olarak belirleyelim. Sonuçta ABD, Apple’ın merkezi.

Söz konusu yeni seri akıllı telefonu, New York’a gidip, satın alacağınızı düşünürsek; En başta 2.500 Türk Lirası4.000 Türk Lirası aralığında bir uçak bileti fiyatı karşımıza çıkıyor. Tabii bunlardan önce yaklaşık 250 TL gibi bir fiyata, 1 yıllık pasaport edinmek gerekiyor.

Ancak 25 yaşının altında ve öğrenciyseniz, 135 Türk Lirası fiyatına, 5 yıllık pasaport çıkartabiliyorsunuz. Eğer öğrenciyseniz, bunu yapmak zorundasınız. Çünkü hedefiniz en az parayı harcamak.

Bu işlemden sonrasına, 2019 yılı itibarıyla 600 TL gibi bir fiyata Amerika vizesi alıyoruz. Zaten şimdiden uçak biletini 3.250 TL gibi ortalama bir fiyat olarak düşünelim.

Bu işlemler sonucunda New York’a ulaştık. Artık Amerika’dayız ve oraya gitmek için harcanan uzun yolun ardından çok kısa vakit geçirmek, ihtiyaçlarımızı gidermek ve en kötü ihtimalle yemek yememiz gerekiyor. New York’da ortalama 25 Dolar ile karnımızı gayet güzel doyurabiliriz.

iPhone 11 Pro Satın Almak

Bu durumda Amerika’ya ulaştık, yemeğimizi yedik ve sıra odak noktamız olan cihazı satın almaya geldi. Amerika’ya ulaştığınızda, cihazı satın alacağınız Apple Store’un konumu sayesinde biraz gezip, yeni yerler görmüş olacaksınız. Ayrıca Apple Store’a giderken, yol için ortalama 15 dolar harcamanız gerekecek.

Şimdi sıra geldi cihazı satın almaya; iPhone 11 Pro 64 GB modeli, ABD’de 999 Dolar fiyat etiketine sahip. Bu yaklaşık. Artık elinizde, Türkiye’nin yarı fiyatına edindiğiniz bir iPhone 11 Pro modeli var. Hem yurt dışına çıktınız, hem de güzel bir akıllı telefon edindiniz. Artık aynı gün içerisinde güzel ülkemize dönebiliriz.

Fakat her şey burada bitmiyor. Türkiye’ye döndüğümüz zaman cihazı ülkemizde kullanabilmek için IMEI kaydı yaptırmak zorundasınız. Bu kayıt, E-Devlet gibi çoğu yerden yapılabiliyor. Kayıt ücreti ise 2019 yılı itibarıyla tam olarak 1.500 Türk Lirası.

Yurt Dışından iPhone 11 Satın Almanın Toplam Maliyeti:

Ulaşım Masrafı:4.100 Türk Lirası
İhtiyaç Masrafı:250 Türk Lirası (Tahmini)
Cihaz Masrafı:5.684,31 Türk Lirası
IMEI Kaydı Masrafı:1.500 Türk Lirası

Toplam Masraf: 11.534,31 Türk Lirası
Toplam Kâr: 965,69 Türk Lirası

Tablo hazırlandığı zaman güncel Dolar kuru 5,69 Türk Lirası olarak belirlendi.

Eğer gerçekten yurt dışı hayaliniz var ise gidip, bütçenize göre örneğin 1 hafta kalıp, dolaşabilir, yeni yerler keşfedebilir ve üstüne istediğiniz akıllı telefon ile geri dönebilirsiniz. Bu senaryo dahilinde yurt dışından iPhone 11 satın almak gerçekten avantajlı ve mantıklı olabilir.

Fakat eğer sadece akıllı telefon satın alıp, dönmek istemiyorsanız; New York’a gidip telefon almak mantıklı değil. Sadece telefon için gidiyorsanız, bizce bu kadar zahmete sokmak ve yormak yerine, biraz daha fazla para verip, Türkiye’den satın alabilirsiniz.

Ancak bize kalırsa yurt dışını hem gezip, hem de akıllı telefon satın almak oldukça mantıklı. Çünkü farklı kültürleri görüp, farklı yerler keşfedip, güzel fotoğraflar edinebilir ve oldukça eğlenebilirsiniz. Ayrıca yabancı dil geliştirmek gibi bir hedefiniz var ise bu plan biçilmiş kaftan olur.

2020 yılının yaz ayında, TeknoBaze ekibinin bir veya birkaç üyesi olarak New York’a gidip, akıllı telefon satın alma rehberi ve videosu ile karşınıza çıkmayı planlıyoruz. Tabii 2020 yılında, yukarıda gördüğünüz tabloda birçok fiyat değişikliği olması da ihtimaller dahilinde. Bu değişimleri tabii ki zaman gösterecek. Bizi takip etmeye devam edin…

Önerilen Haberler

Bir Yorum Yap

4 + 9 =

*Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

TeknoBaze.com internet sitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Eğer bu siteyi kullanıyorsanız, bu durumu varsayılan olarak kabul etmiş sayılacaksınız. Kabul Ediyorum Ayrıntılı Bilgi